Лавров у улози `лошег полицајца`: ЕУ ризикује да Русија престане да са њом о било чему разговара
И ПРЕ НЕКИ ДАН И У ОКТОБРУ УПОЗОРАВАО НА ТО БРИСЕЛ ПОСЛЕ РАЗГОВОРА СА БОРЕЉОМ
* Упитан – приближава ли се раскид односа са ЕУ? – шеф руске дипломатије дословно рекао: „Ми смо за то спремни. Уколико поново видимо – као што смо то осетили не једном – да се у неким областима опет намећу санкције које стварају ризике нашој економији, укључујући и најосетљивије сфере. Ми не желимо да се изолујемо од света, али морамо бити спремни и на то. Ко хоће мир – мора се спремати за рат“
* Жозеп Борељ у Москви изговорио и ово:, „Русија није оправдала очекивања... Није постала модерна демократија“. И добио одговор какав није очекивао. А Москва је и њему и ЕУ у целини показала да уме да се игра „доброг и лошег полицајца“. У улози „доброг“ наступили Кремљ и МИП РФ, указавши да Лавро није најавио да ће Русија прва поћи на раскид
* Они којима су Лавровљеве речи биле намењене – одмах су се узбудили. Портпаролка немачке дипломатије, Андреа Засе, изјавила је да Берлин упозорење министра иностраних послова Русије – да не искључује прекид односа са Европском унијом - сматра чудном и несхватљивом
______________________________________________________
И РУСИЈА показује Западу да уме да се игра „доброг и лошег полицајца“.
Чак и да улогу „лошег“ одигра онај ко је свих протеклих година био „добри полицајац“.
Руски медији су објавили да је Сергеј Лавров изјавио да је Москва спремна да прекине односе са Европском унијом уколико с њене стране против Русије буду уведене санкције које стварају ризике за осетљиве секторе националне економије.
Упитан – приближава ли се раскид односа са ЕУ? – дословно је рекао:
„Ми смо за то спремни. Уколико поново видимо – као што смо то осетили не једном – да се у неким областима опет намећу санкције које стварају ризике нашој економији, укључујући и најосетљивије сфере. Ми не желимо да се изолујемо од света, али морамо бити спремни и на то. Ко хоће мир – мора се спремати за рат“.
Андреа Засе
Одмах се дигла дрека: Москва се спрема за прекид односа са ЕУ, не са појединим земљама већ са ЕУ као целином.
Речи шефа руске дипломатије проглашене су за „снезационалне“, иако је он 13. октобра, на заседању дискусионог клуба „Валдај“, упозорио на исто, рекавши: ако не буде уважавања Русије са стране ЕУ – вероватно ћемо морати на неко време престати да општимо са Бриселом, поготово што је Урсула фон дер Лајен изјавила да не може бити геополитичког партнерства са актуелном влашћу у Русији.
Још је додао: „Тако ће и бити – ако они то желе“.
Они којима се Лавровљеве речи биле намењене – одмах су се узбудили.
Портпаролка немачке дипломатије, Андреа Засе, изјавила је да Берлин упозорење министра иностраних послова Русије – да не искључује прекид односа са Европском унијом -сматра чудном и несхватљивом.
Притом је подсетила да је немачки министар спољних послова Хајко Мас у среду у Бундестагу рекао да је Берлин заинтересован за сарадњу са Русијом.
У улогама „доброг полицајца“ нашли су се Кремљ и Министарство иностраних послова РФ.
Прес-секретар Владимира Путина - Дмитриј Песков – оценио је да се Лавровљева изјава „тумачи искривљено“ јер Москва нема намеру да на раскид са ЕУ иде прва.
Убрзо се после Пескова огласио и портпарол Европске службе за спољне послове Петер Стано:
„Примили смо к знању изјаву господина Лаврова, а и одбјашњење Кремља. Независно од свега, стање односа између ЕУ и Русије није добро. Европска унија односе са Русијом жели да гради на нашим вредностима, на нашим интересима, на поштовању међународног права и на обавезама које смо преузели у оквиру међународних организација. Такође се придржавамо принципа добросуседства. У овом контексту се залажемо за односе који би били корисни за обе стране“.
Поентирало је Лавровљево министарство.
Прецизирало је да је Русија спремна да раскине са Европском унијом - ако на то крене сама ЕУ:
„Ми са своје стране снажно подстичемо чланице ЕУ на равноправну и узајамно уважаваујућу сарадњу, као што је то рекао и министар Лавров".
Што је посебно индикативно, обе Лавровљеве изјаве појавиле су се након његових разговора са Жозепом Борељом. Сва разлика је само у томе што је он са високим представником ЕУ за спољну и безбедносну политику у октобру разговарао телефонски.
Тада је разлог незадовољства Москве био притисак ЕУ на Русију због Алексеја Наваљног - а Лавров је, називајући понашање Европљана непримереним и арогантним.
Фактички, Москва је оба пута упозорила Европу: ако будете притискали и будете безобразни, ако се будете мешали у наше унутрашње ствари - једноставно ћемо престати да разговарамо с вама.
Борељ је у Москви изговорио и ово:, „Русија није оправдала очекивања... Није постала модерна демократија“.
Зато је и уследило упозорење: ризикујете да са вама више уопште и не разговарамо, о било чему...