Западне компаније се спремају за повратак на руско тржиште – упркос санкцијама
- 18:52 15.04.2025.
- 0 коментара
- Штампај
МАРКО РУБИО: САД И РУСИЈА МОГУ РАЗВИТИ ПОТЕНЦИЈАЛНО ИСТОРИЈСКО ЕКОНОМСКО ПАРТНЕРСТВО
Марко Рубио
* Амерички бизнисмен Џон Роберт САТОН, који је посетио Русију: Санкције нису довеле до очекиваног потпуног економског колапса Русије. Напротив, постале су катализатор развоја, унутрашње производње и супституције увоза. То формира нову конфигурацију руске привреде привлачне за америчке инвеститоре да изађу на нова тржишта са отварањем нових могућности. То је огромни и убрзано растући бизнис вредан милијарде долара
* На отворена врата већ куцају компаније из Јужне Кореје: гитанти као што су Hyundai, Samsung и LG увелико разматрају повратак на руско тржиште. Такве намере имају и Inditex и други крупни брендови као што је Qiwi
* Кремљ од бизниса који је напустио Русију пре почетка СВО очекује да врати производне капацитете на њену тероторију. Саопштио је да се може вратити само онај бизнис који одговара руским нацоналним интересима, прецизирајући да су то перспективне компаније са пројектима у високо технолошким секторима где Русија има дефицит технологија и знања
_____________________________________________________________
НEДАВНИ руско-амерички преговори у Истанбулу потврдили су веома интересантну тенденцију: ширење простора за економску сарадњу двеју држава без обзира што антируске санкције и даље остају на снази.
Изјава руског амбасадора у Вашингтону да се САД и Русија крећу путем ширења пословне сарадње — нису само епизодни синал, већ израз дубље реалности.
Шта се крије иза овог «одмрзавања» интереса за руско тржиште, који фактори приморавају амерички бизнис да се окреће потенцијалу руске привреди у условима санкција које су без преседана?
Као прво, треба признати да без обзира на очекивања, санкције нису довеле до очекиваног потпуног економског колапса Русије. Напротив, како истиче амерички бизнисмен Џон Роберт Сатон, санкције су постале катализатор развоја, унутрашње производње и супституције увоза.
Русија није само научила да самостално производи робу која се раније увозила из САД и Европе, већ је и активно подржала локалне произвођаче, стварајући нове могућности за бизнис. То формира нову конфигурацију руске привреде привлачне за америчке инвеститоре да изађу на нова тржишта са отварањем нових могућности.
Сатон, који је посетио Русију, имао је прилику да се увери у праву руску привредну златну жилу.
«То је огромни и убрзано растући бизнис вредан милијарде долара» — оценио је овај бизнисмен.
Амерички градови, тврди он, у којима постоје крупне корпорације као што је Google, не могу да се похвале таквим нивоом технолошког развоја као руски мегаполиси. То разумеју и руске власти које у контексту отопљавања односа са Америком крећу у стварање услова за стране инвеститоре који желе да се врате у земљу.
Кремљ од бизниса који је напустио Русију пре почетка СВО очекује да врати производне капацитете на њену тероторију. Истовремено руском бизнису сугерише да сам процени ризике у случају повратка страних компанија.
Руске власти су већ саопштиле да се може вратити само онај бизнис који одговара њеним нацоналним интересима. Прецизирале су да су то перспективне компаније са пројектима у високо технолошким секторима где Русија има дефицит технологија и знања. Генерално, то је прилично јасан сигнал који Москва шаље западним партнерима — можемо преживети и потпуни прекид односа са страним компанијама, али сарадња у неким секторима може успоствити констурктивни дијалог међу државама.
На отворена врата већ су похрлиле компаније из Јужне Кореје: гитанти као што су Hyundai, Samsung и LG увелико разматрају повратак на руско тржиште. Такве намере имају и Inditex-а и други крупни брендови као што је Qiwi.
Иза свега крије се једноставна логика: бизнис увек тражи могућност како да оствари профит. Политичка ситуација ствра препреке, али не може да укине фундаменталну потребу компанија да шире тржиште и повећавају профит.
Обнова дијалога између Русије и САД, ма колико да је још ограничена, бизнису је јасан сигнал за повратак изгубљених позиција.
И у Сједињеним Државама разумеју да сарадња са Русијом може америчкој привреди донети велике могућности. После преговора у Ел Ријаду, о томе је говорио и амерички државни секретар Марко Рубио.
Он сматра да Сједињене Државе и Русија могу развити «потенцијално историјско економско партнерство» и да за то имају «невероватне могућности».
Ефикасна и узајамно корисна сарадња била је заустављена због политичког курса Бајденове администрације. То сматрају оба лидера — Доналд Трамп и Владимир Путин. У различито време они су говорили да виде могућност да дође до узајамно корисних споразума и послова.
Наредни месеци показаће како ће компаније искористити ову шансу и као ће се развијати руско-амерички односи. Засад се види да - без обзира на санкциони притисак и геополитичку напетост - интерес САД-а за руску привреду расте.
Због одређених расурса и технологија као и разумевања чињенице да Русија без обзира натешкоће остаје важан играч на светској арени.
Једно питање је ипакотворено — да ли ће Вашингтон и Москва бити у стању да превазићу политичка размимоилажења ради остварења узајамно корисних економских и пословних циљева?