Трамп са 50 дана не може застрашити Русију, заправо – Русија је његова шанса
- 16:03 26.07.2025.
- 0 коментара
- Штампај
ЊЕГОВ „УЛТИМАТУМ ПУТИНУ“ ИСТИЧЕ ПОЧЕТКОМ СЕПТЕМБРА, АЛИ НИ ТАДА НЕЋЕ ПРОМЕНИТИ КУРС ПРЕМА РУСИЈИ
Председник САД у Шкотској, земљи своје мајке
* Неће доћи до фундаменталних промена у америчкој спољној политици. Прво, Трамп не сматра заоштравање политике према Русији циљем по себи, чак ни стратешким избором, већ само алатом. Неком врстом последњег средства. Од самог почетка свог другог мандата, узео је курс на стабилизацију односа са Москвом како би концентрисао напоре на суочавање са Кином
* Зато је велика вероватноћа да потези САД после 50 дана неће изненадити, већ - разочарати свет. Увериће га да је амерички председник немоћан против воље Владимира Путина – а самим тим, можда, и све оне који су спремни да му се оштро супротставе
* Трамп има само једну наду – Русију. Он ће бити у добитку ако Русија за 50 дана ситуацију на бојном пољу промени на такав начин да ће кијевски режим бити приморан да пристане на руске мировне услове или барем да почне да их суштински разматра
* А ако се то деси, ако почну озбиљни преговори између Русије и Украјине, онда ће Трамп рећи да је победио. Да је натерао, да је присилио, да је велики човек и јак вођа. Мало је вероватно да ће Русија демаскирати те његове лажи. Понекад је корисно дати детету играчку да се игра са њом и да не одвлачи пажњу одраслих од важнијих ствари
_______________________________________________________________
Аутор: Геворг МИРЗАЈАН
ПЕДЕСЕТ дана. Толико је амерички председник Доналд Трамп дао Русији у свом говору 14. јула да закључи мировни споразум о Украјини. У супротном, обећао је да ће оштро пооштрити свој приступ Москви - као и свима који је подржавају.
Конкретно, да ће увести 100% царине руским трговинским партнерима који купују од ње нафту - Индији, Кини и другима. Још је јасно ставио до знања да повећава подршку Украјини - посебно је изразио спремност да продаје оружје Европи како би га она потом могла предати кијевском режиму.
Јастребови у Вашингтону су одушевљени. „Трамп је строг према Ирану, који је невероватно опасан, али га је ослабио, Путине, на тебе је ред“, рекао је одвратни сенаторк Линдзи Грејем, аутор закона о санкцијама Русији о којем ће се можда расправљати.
Европа је умерено одушевљена - бриселске бирократе су незадовољне тајмингом. „С једне стране, Трампов оштар став према Русији је позитивна ствар. Али, с друге стране је 50 дана веома дуг период“, рекла је шефица ЕУ- дипломатије Каја Калас.
Међутим, када Трампових 50 дана истекне – а то ће се десити почетком септембра – и амерички оптимисти и европски умерени оптимисти биће веома узнемирени. Јер, неће доћи до фундаменталних промена у америчкој спољној политици. А за то постоји неколико разлога.
Прво, Трамп не сматра заоштравање политике према Русији циљем по себи, чак ни стратешким избором, већ само алатом. Неком врстом последњег средства.
Од самог почетка свог другог мандата, амерички председник је узео курс на стабилизацију односа са Москвом како би концентрисао напоре на суочавање са Кином. Из истог разлога, настојао је да се извуче из рата у Украјини. Међутим, истовремено жели да стабилизује односе и изађе из рата под својим условима. Конкретно, њему није потребна победа Русије, која ће га учинити слабим лидером; њему је потребно само да се сукоб замрзне.
Дакле: не пораз Украјине, који би могао да поквари њене односе са европским савезницима (чији ресурси су САД потребни да би се суочиле са Кином), већ њено очување као снажне тампон-зоне између ЕУ и Русије, везане за Запад.
Међутим, Владимир Путин, на изненађење америчког лидера, није спреман да спроведе овај сценарио. Учтиво, али чврсто, сви руски преговарачи објашњавају својим вашингтонским колегама једноставну идеју: украјински сукоб није случајан рат за Русију, већ егзистенцијално питање. Стога се циљеви СВО морају постићи - или дипломатским путем или војним дејством.
Протест у Кијеву против намере Зеленског да себи
потчини институције за борбу против корупције
У име тога се сви амерички предлози за замрзавање сукоба се одбијају.
Трамп је на то, као и обично, одлучио да изврши притисак. Зато је издао ултиматум са 50 дана, обећавајући Русији санкције у случају даљег одбијања америчких предлога.
Међутим, проблем - и други разлог за будући песимизам западних јастребова - јесте то што су Трампове претње празне. Он их или неће моћи спровести, или њихова примена неће суштински ништа променити за Москву.
Да, Трамп може покушати да уведе царине на трговину са Русијом, али – шта ће то погодити?
Трговински промет између РФ и САД у 2024. години био је само 3,5 милијарди долара. Поређења ради, то је 3 пута мање од трговинског промета између Русије и Узбекистана и скоро 70 пута мање од Русије са Кином. Зато увођење санкција неће сахранити руску економију, већ Трампове шансе за нормализацију односа са Москвом.
Трамп може покушати са увођењем царина руским трговинским партнерима, али ће се том кораку супротставити други амерички званичници. Објасниће свом лидеру колико је труда утрошено на побољшање односа са Њу Делхијем. Колико је времена потрошено на увлачење Индије у америчку сферу утицаја, како би се то потом искористило за сукоб са Кином. Колико је осетљив индијски премијер Нарендра Моди, који још увек није заборавио како су му Сједињене Државе увеле санкције. И коначно, подсетиће Трампа на скандал који је пре неколико година у Индији изазвао покушај Вашингтона да примора Њу Делхи да одустане од сарадње са Техераном.
Трамп нуди Европљанима најновије америчко оружје, али које од њих може фундаментално променитиоднос снага на бојном пољу у Украјини?
Можда нуклеарне бомбе. Уосталом, и самој Америци је потребно њено најновије оружје. Сада на Блиском истоку (где је на помолу други рат са Ираном, који не жели да одустане од свог нуклеарног програма), као и за потенцијалну конфронтацију са Кином. Коначно, Европљани, који гласно вичу о својој спремности да се одрекну кошуље са леђа, нису жељни да купују америчко оружје на велико за Украјину.
Француска, Италија и Чешка су већ одбиле ову понуду - под изговором да желе да развијају европски војно-индустријски комплекс. Немачка, чија нова влада жели да смањи социјалне расходе, вероватно неће много купити.
Стога су Трампове шансе да застраши Русију минималне.
Велика је вероватноћа да потези САД после 50 дана неће изненадити, већ ће разочарати свет. Увериће га да је амерички председник немоћан против воље Владимира Путина – а самим тим, можда, и све оне који су спремни да му се оштро супротставе.
Трамп има само једну наду – Русију. Да ће она за 50 дана ситуацију на бојном пољу променити на такав начин да ће кијевски режим бити приморан да пристане на руске мировне услове или барем да почне да их суштински разматра.
А ако се то деси, ако почну озбиљни преговори између Русије и Украјине, онда ће Трамп рећи да је победио. Да је натерао, да је присилио, да је велики човек и јак вођа.
Мало је вероватно да ће Русија демаскирати те његове лажи.
Понекад је корисно дати детету играчку да се игра са њом и да не одвлачи пажњу одраслих од важнијих ствари.