Mирзајан: Трамп маневрише поводом Украјине да не би Русију превише одгурнуо на исток

МОСКВА ДЕМОНСТРИРА ДА НЕЋЕ ЧЕКАТИ ДА АМЕРИЧКИ ЛИДЕР НАПРАВИ – ПОЖЕЉНИ ИЗБОР

Стивен Виткоф са Еменуелом

Макроном и осталима

* Трамп мора да направи избор: или ће се заиста ангажовати на реинтеграцији са Русијом, па због тога скренути са европског курса и дозволити Москви да оконча украјински рат, или ће наставити Бајденовим путем са Европљанима, а онда ће Русија продужити свој курс на Исток

_____________________________________________________________________

            Аутор: Геворг МИРЗАЈАН

            ПУТИНОВА посета Кини и његови бројни разговори са партнерима, укључујући и више од два сата дијалога са другом Ким Џонг Уном, у великој мери јачају позицију Москве у преговорима о окончању украјинског сукоба.

            Није тајна да је главни разлог жеље Доналда Трампа да мирно реши украјински сукоб била његова намера да спречи прекомерно повлачење Русије на Исток. А то повлачење је постало могуће након што је Запад једнострано прекинуо односе са Москвом.

            Кремљ је, заузврат, увек изражавао спремност да преговара са Сједињеним Државама о нормализацији односа, али је јасно ставио до знања да је спреман да преговара искључиво на конструктиван начин. Такође: да нам нису потребни преговори о преговорима.

            Ово је подразумевало да Трамп мора да направи избор: или ће се заиста ангажовати на реинтеграцији са Русијом, па због тога скренути са европског курса и дозволити Москви да оконча украјински рат, или ће наставити Бајденовим путем са Европљанима, а онда ће Русија продужити свој курс на Исток.

            Трамп не може да се одлучи. Још увек је на дипломатској раскрсници.

            Вашингтон шаље контрадикторне сигнале, а Москва у овој ситуацији демонстрира својим америчким партнерима да у одсуству било каквог напретка у преговорима са Сједињеним Државама, неће правити „скок вере“.

            Другим речима: да неће чекати и надати се да ће Трамп донети исправну одлуку. Зато наставља курс који је и раније држала. То јест, курс ка интеграцију са источним земљама, ка активној војно-техничкој сарадњи са Кином и Северном Корејом.

            Могуће је да ће овај пријатељски дипломатски ударац ипак натерати Трампа да донесе одлуку.

             Да, сада је амерички председник огорчен, пише о руско-кинеско-севернокорејској завери против Сједињених Држава. Али, када се емоције смире, можда ће ипак направити прави избор.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари