Глазјев: Трамп се више не боји да ће завршити као Кенеди – може срушити глобалну доларску пирамиду
- 16:30 11.05.2025.
- 0 коментара
- Штампај
МОЖЕ И СВОЈУ ЗЕМЉУ И СВЕТ СУОЧИТИ СА ДРАМАТИЧНИМ ПРОМЕНАМА И ПОТРЕСИМА
Си Ђинпинг и Доналд Трамп
* Трампова манијакална жеља да „Америку поново учини великом“ могла би довести до убрзања њеног колапса, баш као што се пре 33 године распао још један центар моћи одлазећег светског економског поретка – СССР, убрзо након што је Горбачов најавио „Убрзање“ и „Перестројку“
* Засад, једини резултат трговинског рата са Кином, који је покренуо Трамп, јесте прелазак америчког капитала из Кине у Индију. То је сценарио фузије њихових економија у „Индоамерику“, слично „Кимерици“ која се догодила крајем прошлог века као симбиоза америчког капитала са кинеском производњом
* Ако ескалација агресије на спољним фронтовима не произведе жељени ефекат у стабилизацији америчке економије, Трамп има на располагању још један сценарио - рушење доларске финансијске пирамиде. Са оптуживањем Федералних резерви за саботажу, што би му омогућило да се одрекне одговорности за долар који ФЕД емитује
* Он то може мотивисати, у свом духу, „потребом да се заустави експлоатација америчког народа од стране шачице олигарха који су приватизовали монетарни систем“. У овом случају, доћи ће до колапса глобалног доларског система, који су стручњаци дуго очекивали
* Долар ће се срушити, а трезорске обвезнице ће или постати безвредне или ће бити реструктуриране у, рецимо, стогодишње обвезнице са симболичним купоном, што је готово исто. Федералне резерве ће се у том случају претворити у полулегални олигархијски клуб, који ће Трамп изједначити са организованом криминалном групом. Банкарски систем САД ће се срушити. Биће уведен нови дигитални монетарни систем, који ће радити на блокчејну, без банака
____________________________________________________________
Аутор: академик Сергеј ГЛАЗЈЕВ
ТРАМПОВА објава споразума о управљању природним ресурсима Украјине отвара бар ова питања.
Трамп још увек није постигао победу на домаћем фронту, где се суочава са игнорисањем својих захтева од стране званичника Федералних резерви, саботирањем и оспоравањем његових одлука у судовима у многим државама, као и са отпором вашингтонске бирократије која спречава његове напоре да појефтини федерални систем.
Он не може имати успешну стратегију због објективних околности међу којима је и пад Сједињених Држава као глобалног центра моћи.
Америчка економска компонента се преселила у Кину, технолошка компонента се такође брзо помера тамо, а идеолошка и политичка компонента су практично испариле. Све иде како је предвиђено пре једне деценије у књизи „Последњи светски рат: САД почињу и губе“ (С. Глазјев - М., „Свет књиге“, 2016).
Трамп је немоћан да промени обрасце промена у глобалним економским и технолошким системима. Манијачна жеља да „Америку поново учини великом“ могла би довести до убрзања њеног колапса, баш као што се пре 33 године распао још један центар моћи одлазећег светског економског поретка – СССР, убрзо након што је Горбачов најавио „Убрзање“ и „Перестројку“.
Трамп покушава да натера Федералне резерве да ублаже монетарну политику како би стимулисао раст инвестиција, што му је неопходно за спровођење плана враћања производних капацитета из Кине у Сједињене Државе. Међутим, већина емитованих долара завршава у огромним финансијским балонима због спекулативних механизама који су се развили у Сједињеним Државама.
Краткорочно гледано, повећање понуде новца усред Трамповог наглог повећања увозних тарифа само ће изазвати убрзање инфлације. На средњи рок, мало је вероватно да ће се финансијски балони трансформисати у инвестиције, јер је за то потребно поверење инвеститора, који су веома уплашени непредвидивим акцијама великих размера председника САД, који је потпуно уништио међународну трговину и валутно право.
Пад вредности долара и растућа инфлација, који су у току, погоршаће инвестициону климу у Америци на дуже време.
Други сценарио је заоштравање монетарне политике, што Трамп делимично покушава да спроведе и кроз оштро смањење државне потрошње. То доводи до смањења потражње и погоршања већ напете друштвено-политичке ситуације, еродирајући Трампово бирачко тело.
Истовремено, веома скромни резултати кампање за повећање ефикасности владиног апарата у односу на експоненцијално растуће трошкове сервисирања доларске пирамиде америчког националног дуга не омогућавају макроекономску стабилизацију.
Већ је поткопана запленом руских девизних резерви, изазваном бекством суверених земаља од долара. Трговински рат који је покренуо Трамп убрзава тренд дедоларизације глобалне економије, а повратак долара у САД ствара снажан инфлаторни притисак.
Дакле, на домаћем фронту, Трамп нема простора за маневрисање: крећући се према оба описана сценарија, он не може да извуче економију из замке стагфлације.
Зато покушава да се извуче из тога спољашњом агресијом.
Присиљавање својих марионета у Украјини на споразум о успостављању америчке контроле над њеним минералним ресурсима и нуђење сличних споразума Гренланду и Канади има за циљ стварање снажне потражње за доларима ван САД, а истовремено стимулисање извоза високотехнолошких производа.
Домаће мере Трампове администрације за стимулисање иновација и економске модернизације срачунате су на повећање производње и ефикасности. Међутим, због спекулативне оријентације монетарног система, највероватније ће на крају довести до надувавања нових финансијских балона.
Сергеј Глазјев са Александром Лукашенком
За сада, једини очекивани резултат трговинског рата са Кином, који је покренуо Трамп, јесте прелазак америчког капитала из Кине у Индију. Ово је правац трећег сценарија - фузије економија у „Индоамерику“, слично „Кимерици“ која се догодила крајем прошлог века као симбиоза америчког капитала са кинеском производњом.
Доларскиски балони ће се тако спојити са индијском економијом, која ће добити снажан извор инвестиција за одржавање високих стопа економског раста. Овај сценарио би се могао показати као добитна комбинација за обе земље, омогућавајући Трампу да реплицира британски модел макроекономске стабилности у новом окружењу, захваљујући приливу прихода из Индије.
Међутим, Индија има органскији сценарио - трговинску и економску сарадњу са Кином и АСЕАН, који су формирали највеће тржиште на свету. Сасвим је могуће да је најновији индијско-пакистански инцидент, управо изазван према смерницама ЦИА, намењен елиминисању овог сценарија.
Заједно са увођењем новог пакета санкција против земаља које тргују са Русијом, ово би могло довести до поделе светске економије на два система: земље које су нам непријатељске, укључујући Индију, формираће трговински систем којим ће управљати Вашингтон, док ће Кина, АСЕАН и ЕАЕУ формирати свој сопствени. Али, слаба тачка овог сценарија је Индија, чије руководство цени национални суверенитет и можда неће наседати на америчке провокације.
Ако ескалација агресије на спољним фронтовима не произведе жељени ефекат у стабилизацији америчке економије, Трамп има на располагању још један сценарио - рушење доларске финансијске пирамиде. Са оптуживањем Федералних резерви за саботажу, што би му омогућило да се одрекне одговорности за долар који ФЕД емитује.
На крају крајева, Федерални резервни систем формално је приватна организација, у власништву великих комерцијалних банака и под контролом међународне финансијске олигархије. Трамп би могао да објави да његова влада неће даље сносити одговорност за долар, дајући му тако статус приватне валуте Федералних резерви САД.
Џон Кенеди је покушао да крене овим путем, али га је метак дубоке државе спречио да направи други корак након што је објавио емитовање трезорске валуте.
Трамп се више не плаши покушаја атентата и можда ће отићи даље, тако што ће објавити прелазак на нови, „прави долар“ који ће емитовати влада САД у дигиталном облику са крипто-заштитом, уз истовремено неиспуњавање обавеза трезора.
Он то може мотивисати, у свом духу, „потребом да се заустави експлоатација америчког народа од стране шачице олигарха који су приватизовали монетарни систем“.
У овом случају, доћи ће до колапса глобалног доларског система, који су стручњаци дуго очекивали. Долар ће се срушити, а трезорске обвезнице ће или постати безвредне или ће бити реструктуриране у, рецимо, стогодишње обвезнице са симболичним купоном, што је готово исто.
Федералне резерве ће се у том случају претворити у полулегални олигархијски клуб, који ће Трамп изједначити са организованом криминалном групом. Банкарски систем САД ће се срушити. Биће уведен нови дигитални монетарни систем, који ће радити на блокчејну, без банака.
Становништво и трговина ће брзо прећи на то, почевши од буџетског сектора и државних набавки. Министарство финансија ће преузети комплетно сервисирање финансијског система, укључујући и издавање кредита.
Избиће завршна криза светског доларског система, у којој ће губици бити пропорционални власништву над доларским средствима.
Трамп може својим савезницима да замени старе доларе Федералних резерви за нове. У замену за одговарајуће обавезе. Али, то неће спасити величину Америке, која ће банкротирати.
Светска трговина ће се померити ка коришћењу националних валута. За неколико година, земље БРИКС+ ће покренути међународну дигиталну валуту, чији модел одавно развијамо.