Заоштравање: Помпео оптужио Кину да је демонтирала аутономију Хонгконга
ВАНГ ЈИ: ПРОТЕСТИ СУ ПЛОД СТРАНОГ МЕШАЊА И ДОВЕЛИ СУ У ПИТАЊЕ ПРИНЦИП „ЈЕДНА ЗЕМЉА – ДВА СИСТЕМА“
* Шеф америчке дипломатије оценио: „Ниједна разумна особа не може данас тврдити да Хонгконг ужива висок степен аутономије унутар Кине. Ако су се Сједињене Државе досад надале да ће слободни и просперитетни Хонгконг постати узор за ауторитарну Кину, сада је јасно да Кина моделира Хонгконг према себи“
* Помпео шкргуће зубима зато што је Кина увела у процедуру закон о безбедности за Хонгконг који забрањује субверзивне и сепаратистичке активности - све врсте подстрекавања на свргавање централне владе, тероризам и спољно мешање. Још ће формирати „посебно тело“ у чијој надлежности ће бити безбеност Хонгконга
_____________________________________________________________________
АМЕРИЧКИ државни секретар Мајк Помпео рекао је Конгресу да Хонгконг више нема аутономију у односу на Кину иако је то предвиђено приликом издвајања те територије из састава Британије и предаје кинеским властима 1997. године.
"Хонгконг више није аутономан од Кине, с обзиром на ситуацију на лицу места. САД подржавају народ Хонгконга", написао је Помпео на Твитеру.
Шеф Стејт департмана оценио је да званични Пекинг „катастрофалним одлукама суштински подрива аутономију и слободе Хонгконга“:
„Ниједна разумна особа не може данас тврдити да Хонгконг ужива висок степен аутономије унутар Кине. Ако су се Сједињене Државе досад надале да ће слободни и просперитетни Хонгконг постати узор за ауторитарну Кину, сада је јасно да Кина моделира Хонгконг према себи“.
Кина спрема закон о безбедности за Хонгконг који забрањује субверзивне и сепаратистичке активности - све врсте подстрекавања на свргавање централне владе, тероризам и спољно мешање.
Лондон и Вашингтон су преко своје агентуре подстакли нови талас протеста у Хонгконгу за који је као формални повод послужио нацрт закона о државној химни Кине. Истовремено је у процедуру парламента Хонгконга ушао и акт који забрањује вређање Марша добровољаца и за тај преступ прописује казну од безмало 6.500 хонгконшких долара.
Најважнији узрок немира је намера Пекинга да донесе хонгконшки закон о националној безбедности.
Захваљујући њему, кинеска влада ће моћи да формира „посебно тело“ у граду која ће бринути о националној безбедност и сузбијати субверзивне активности, сепаратизам и страно мешање.
Министар спољних послова Ванг Ји оценио је да су демонстрације у Хонгконгу плод илегалног мешања „страних снага“ у послове града и Кине и да је то мешање већ озбиљно наштетило националној безбедности Кине и стабилности самог Хонгконга. Додао је да је постало и озбиљан изазов принципу „једна земља - два система“.