Кину ће наредних година преплавити аутомобили без волана и педала у којима ће возач бити - путник
- 15:37 04.05.2025.
- 0 коментара
- Штампај
ФОЛКСВАГЕН ПРОИЗВЕО АУТОМОБИЛ СА ВЕШТАЧКОМ ИНТЕЛИГЕНЦИЈОМ ЗА КИНЕСКО ТРЖИШТЕ
* „Аутономни аутомобили“ сада чине 40% аутомобила продатих у Кини. Разликујe се неколико нивоа ADAS-а. На првом, неуронска мрежа једноставно помаже возачу у тешким ситуацијама. А на петом нивоу, возач ће бити сведен на пуког путника
* Очекује се да ће до 2030. године 15% свих аутомобила продатих у Кини имати ADAS нивоа 5. Сами Кинези постају све склонији аутомобилима без возача. Више од половине (53%) кинеских становника је већ спремно да путује роботаксијем. А оних који се плаше да уђу у аутомобиле без возача је само 11%, и њихов удео стално опада
* Џили Ауто, други највећи кинески произвођач аутомобила по продаји, саопштио је да његови најновији модели могу да разумеју чак и нејасна упутства возача. У промотивном видеу, возач говори систему вештачке интелигенције аутомобила: „Мало сам уморан.“ Бот DeepSeek технологијом наређује аутомобилу да затвори прозоре, спусти седиште за 125 степени, пригуши светла и подеси аларм на 35 минута како би возач могао да одспава
___________________________________________________________________
НЕМАЧКИ аутомобилски гигант Фолксваген произвео је аутомобил са вештачком интелигенцијом намењен кинеском тржишту.
Кинези су светски лидери у развоју неуронских мрежа, па потезом немачке компаније нису изненађени. Али, Фолксвагенов потез је важан и зато што Кина и ЕУ јачају односе усред америчко-кинеског трговинског рата.
На ауто-сајму Шангај-2025, немачка компанија ће представити свој први систем аутоматизоване вожње (ADAS), развијен у самој компанији.
Према речима њених програмера, VW „Кинез“ гарантује потпуно безбедну и удобну вожњу.
Од 2026. године, такав систем ће бити уведен у аутомобиле које Фолксваген планира да продаје на кинеском тржишту.
Фолксвагенова неуронска мрежа је наводно развијена посебно за тешке саобраћајне услове у мегаполисима Небеског царства.
Да би се то постигло, више од 5оо ИТ стручњака радило је на њеном развоју скоро шест месеци у у Пекингу и Шангају.
„Аутономни аутомобили“ сада чине 40% аутомобила продатих у Кини.
Разликујe се неколико нивоа ADAS-а.
На првом, неуронска мрежа једноставно помаже возачу у тешким ситуацијама. Адаптивни темпомат, који контролише убрзање и кочење приликом вожње на аутопуту, сада је познат многима и представља пример аутоматизације првог нивоа.
А на петом нивоу, аутомобил неће имати ни волан ни педале. Нeће бити потребни јер ће возач бити сведен на пуког путника.
Очекује се да ће до 2030. године 15% свих аутомобила продатих у Кини имати ADAS нивоа 5. То јест, да ће бити без педала и волана, као у научнофантастичним филмовима попут „Minority Report“ или „Ја, робот“.
Сами Кинези постају све склонији аутомобилима без возача.
Према анкетама, више од половине (53%) кинеских становника је већ спремно да путује роботаксијем. А оних који се плаше да уђу у аутомобиле без возача је само 11%, и њихов удео стално опада.
Потражња ствара понуду: најмање 19 великих кинеских компанија развија сопствене аутомобиле без возача, укључујући гиганте попут Баидуа и Алибабе.
Десетине произвођача су спремне да имплементирају неуронску мрежу DeepSeek у својим моделима. Али. још не за саму вожњу аутомобила. Већ за побољшање постојећих функције: гласовне контроле, мапирање високе прецизности и приступ музици, веб претрази и услугама размене порука, као на паметном телефону.
Џили Ауто, други највећи кинески произвођач аутомобила по продаји, саопштио је да његови најновији модели могу да разумеју чак и нејасна упутства возача захваљујући платформи DeepSeek.
У промотивном видеу, возач говори систему вештачке интелигенције аутомобила: „Мало сам уморан.“ Бот DeepSeek технологијом наређује аутомобилу да затвори прозоре, спусти седиште за 125 степени, пригуши светла и подеси аларм на 35 минута како би возач могао да одспава.
Тако ће кинески аутомобили постати још удобнији. То значи да ће се још боље продавати на глобалном тржишту, каже Грејс Шао, оснивачица AI Proem-а, билтена посвећеног неуронским мрежама.
Међутим, чак и без DeepSeek-а, продаја кинеских аутомобила и даље обара рекорде.
Ове године ће широм света бити продато 90,6 милиона аутомобила, од чега ће 29% продати кинеске компаније, преноси TrendForce.
Раст је плод и владине подршке: на пример, у самој Кини, влада је продужила субвенције за програм замене.
Генерално, TrendForce предвиђа да ће електрична возила чинити половину продаје нових аутомобила у Кини већ ове године. Реалност се показала бољом и од најсмелијих прогноза: кинеско Министарство индустрије и трговине израчунало је да ће 2025. године удео електричних возила бити 25%. А већ је двоструко већи. То јест, кинеска аутомобилска индустрија се свих ових година развија много брже него што су се предвиђале.
Поред тога, Кина ће остати највећи светски експортер, са 6,5 милиона извезених аутомобила.