Кина тестира возове који ће бити бржи од путничких авиона
КРЕТАЋЕ СЕ У ВАКУУМСКИМ ЦЕВИМА И РАЗВИЈАТИ БРЗИНАМА ДО 1000 КИЛОМЕТАРА НА САТ
* Током протеклих 15 година, Кина је уложила велика средства у железничке мреже великих брзина, стичући стручност у истраживању, развоју, дизајну и производњи све бржих возова. Многи кинески градови тренутно траже дозволу од Пекинга за изградњу прве комерцијалне вакумске линије
* Тренутно у Кини постоје железничке линије са магнетном левитацијом између Шангаја и међународног аеродрома Пудонг, које се протежу на 30 км и достижу брзине до 430 км на сат
* Опције за прву линију укључују руту Пекинг-Шијиаџуанг, дизајнирану да растерети постојеће транспортне руте у близини главног града, и линију Гуангџоу-Шенжен, која повезује две највеће метрополе у азијско-пацифичком региону и потенцијално их повезује са остатком света
* Прва линија суперсоничних вакумских возова биће у функцији до 2035. године, обећавају кинеске власти
______________________________________________________
КИНА ради на возовима који ће достизати брзине до 1000 км/х. Дакле: биће бржи од звука.
Њихово кретање омогућаваће посебне мреже 5Г.
Тестирање њихових прототипова, који ће се кретати на магнетној левитацији у вакуумским цевима, започели су државна Кинеска научна аерокосмичка и индустријска корпорација и влада провинције Шанси.
Ти ће возови заиста летети - брже од комерцијалних авиона.
Њихови путници ће моћи да гледају видео снимке у ултра-високој резолуцији или да играју онлајн-игрице на својим паметним телефонима.
Брзи возови у Кини тренутно достижу брзине до 350 км/х и могу да се повежу на 5Г услуге које пружају телеком оператери, одржавајући повезаност чак и у дугим тунелима. Међутим, одржавање комуникације између мобилних телефона и базних станица при великим брзинама постаје изузетно компликовано. Зато што се телефони брзо приближавају базним станицама и удаљавају од њих, а пренос података великом брзином у великој мери зависи од стабилности везе.
Инсталирање и одржавање базних станица у вакуумским цевима је такође веома тешко. Поред тога, ако антена отпадне због вибрација, то може представљати озбиљну претњу по саме летеће возове.
Кинези су идеју о возовима са магнетном левитацијом, који би се кретали у подземним вакуумским тунелима, „позајмили“ од компаније Илона Маска Hiperloop.
Најбогатији Американац изградио је експериментални тунел у близини Лос Анђелеса и тамо већ обавиo многа испитивања.
Мaск је обећао да ће изградити најмање десетак таквих вакуумских линија у различитим земљама, од Индије до Словачке. Чак и у Русији: један је да повезује Москву и Санкт Петербург, а други да пролази кроз руско-кинеску границу, код луке Зарубино недалеко од Владивостока. Међутим, Маскова идеја се расплинула у ваздуху, а сама компанија Hiperloop One је прошле године ликвидирана.
А Кинези намеравају да свој пројекат доведу до практичне примене. Предузетни Кинези су поставили вакуумску цев од 2 км у Датонгу, у централној провинцији Шанси
Многи кинески градови тренутно траже дозволу од Пекинга за изградњу прве комерцијалне вакумске линије.
Током протеклих 15 година, Кина је уложила велика средства у железничке мреже великих брзина, стичући стручност у истраживању, развоју, дизајну и производњи све бржих возова. Стручњаци су уверени да се ти ресурси сада могу користити за развој надзвучних возова.
Тренутно у Кини постоје железничке линије са магнетном левитацијом између Шангаја и међународног аеродрома Пудонг, које се протежу на 30 км и достижу брзине до 430 км на сат. Осим тога, Кина има два воза са магнетном левитацијом мале брзине који се крећу 100 километара на сат.
Опције за прву линију укључују руту Пекинг-Шијиаџуанг, дизајнирану да растерети постојеће транспортне руте у близини главног града, и линију Гуангџоу-Шенжен, која повезује две највеће метрополе у азијско-пацифичком региону и потенцијално их повезује са остатком света.
Прва линија суперсоничних вакумских возова биће у функцији до 2035. године, обећавају кинеске власти.