Кина својој армији први пут дозвољава неочекиване и превентивне ударе
ПЕКИНГ ПРОМЕНИО ВОЈНУ СТРАТЕГИЈУ НЕ САМО ЗБОГ СВЕ ВЕЋЕ НАПЕТОСТИ У ОДНОСИМА СА САД
* До промене у војној стратегији Кине дошло је након упозорења потпредседника САД Мајкла Пенсу Пекингу да ће доћи до хладног рата између две земље уколико Кина не коригује своју и економску и војну политику
_______________________________________________________________
КИНА – која се са Сједињеним Државама за статус водеће економске силе света – одлучила је да промени своју војну стратегију. Да је усагласи са својом нараслом економском моћи.
Протеклих деценија Народно-ослободилачка армија Кине се спремала за одбрамбене ратове, а однедавно су њени генерали добили зелено светло да измене приоритете, односно да у стратегију укључе и „превентивно планирање“ ради извођења и „неочекиваних удара“.
Поједностављено, ово значи да кинеске оружане снаге добијају мандат за извођење превентивних удара и пре него што Кина буде нападнута.
Добро обавештени лист South China Morning Post оценио је да народно-ослободилачка армија Кине на крилима развоја својих војних технологија напушта „деценијске самоодбрамбене координате“ јер нове војне технологије изискују да се не буде само у „позицији чекања“.
Кинески војни врх је ово назвао „подизањем нивоа стратешког планирања ради предвиђања тока модерних копнених војних конфликата и контроле над њима“.
Војни врх Кине променама у војној стратегији жели да обезбеди и тешњу координацију дејстава својих копнених ваздухопловних снага.
Кинески војни експерт Сун Џунпин је поводом свега рекао:
„У будућим сударима копнених снага битке се могу водити и високо у планинама и на острвима, а то налаже координацију и сарадњу са другим родовима војске“.
Сун то прећуткује, али је све ово повезано са ширењем сфере утицаја Пекинга и повећањем напетости између Кине и Сједињених Држава.
Зато Кина преноси тежиште и на коришћење беспилотних летелица. Борбених и шпијунских.
До промене у војној стратегији Кине дошло је након упозорења потпредседника САД Мајкла Пенсу Пекингу да ће доћи до хладног рата између две земље уколико Кина не коригује своју и економску и војну политику.