Кина својим муслиманима дозвољава само халал храну, али не и `халал фризуре` и `халал купке`
ПЕКИНГ УВЕРЕН ДА ТОТАЛНА ХАЛАЛИЗАЦИЈА ПОДСТИЧЕ ИСЛАМСКИ ЕКСТРЕМИЗАМ
Ујгури пред џамијом у Урумчију
* Званичници Комунистичке партије Кине у Синкјангу -области са 12 милиона Ујгура, туранског муслиманског народа - позвали су владу да појача „идеолошку борбу” против „тенденције да све буде халал”
* На снимку који се појавио на једној друштвеној мрежи, Љу Минг, секретар једне партијске групе, позива присутне да с њим понављају неку врсту заклетве: „Моја вера је марксизам лењинизам. Не верујем ни у једну религију. Морам одлучно да се борим против халалификације до краја“
_________________________________________________________________________
У КИНЕСКОЈ аутономној области Синкјанг, са великом муслиманском мањином, борба против екстремизма води се и на пољу хране.
Ових дана је покренута кампања против ширења халал обележја на производима, јер се сматра да „халализација” охрабрује верски екстремизам у покрајини која заузима шестину укупне површине Кине, на граници са Пакистаном и увек немирним Авганистаном.
Како преноси „Гардијан”, званичници Комунистичке партије Кине у области са 12 милиона Ујгура, туранског муслиманског народа, почетком седмице су позвали владу да појача „идеолошку борбу” против „тенденције да све буде халал”.
Притом су мислили на све учесталије обележавање и друге робе, а не само хране коју муслимани смеју да једу, како би се привукли потрошачи ове вероисповести. Званичници и државни медији кажу да све већи број производа с том ознаком омогућава исламским обичајима да прожму секуларни живот Кине.
Истовремено је у закон о борби против тероризма убачена нова клаузула која прописује центре за стручно образовање како би се људи под утицајем екстремистичке идеологије „образовали и преобратили”.
Критичари кажу да Кина настоји да асимилује мањине у већинске Хан Кинезе тако што ће искоренити муслиманске обичаје. Локалне власти су увеле ограничења за дуге браде, женске мараме и другу муслиманску одећу која може да „разбукти верски фанатизам”.
Сви хаџилуци морају да се организују преко државе, а ујгурски активисти тврде да се џамије руше.
У Синкјангу се ознаком халал могу обележити месни, млечни и уљани производи. У другој покрајини Гансу, где је бројна популација Хуј муслимана, у марту је затворено више од 700 продавница у којима су се нудиле „халал фризуре” и „халал купке”.
На кинеском интернету се под хаштагом „халалификација” критикује ова појава тако што се деле фотографије производа који не би требало да носе ову етикету.
Почетком седмице су састали званичници КП Кине и позвали све владине функционере и чланове партије у покрајинској престоници Урумчију да на послу и у јавности говоре мандарински кинески и да потврде посвећеност идеологији партије.
На снимку који се појавио на једној друштвеној мрежи, Љу Минг, секретар једне партијске групе, позива присутне да с њим понављају неку врсту заклетве: „Моја вера је марксизам лењинизам. Не верујем ни у једну религију. Морам одлучно да се борим против халалификације до краја.”