Кина ће од 2022. своју територију ноћу осветљавати и са четири вештачка месеца
БИЋЕ ТО ЧЕТИРИ САТЕЛИТА ИЗ СЕРИЈЕ „ВЕШТАЧКА ЛУНА“ – ПРВИ ЋЕ „ВИСИТИ“ ИЗНАД ГРАДА ЧАНДУ
* Кинези су израчунали да ће им једна „Вештачка Луна“ – ако буде ноћу осветљавала само 50 квадратних километара – годишње штедити у струји око 1,2 милијарде јуана
_________________________________________________________________________________
КИНА је објавила да ће до 2022-ге на космичке орбите извести до четири сателита „Вештачка Луна“ који ће током ноћи осветљавати њену територију.
Ти сателити – како је саопштено у пекингу – осам пута ће боље рефлектовати Сунчеву светлост према Земљу од Месеца.
Лист China Daily наводи да ће прва „Вештачка Луна“ бити лансирана 2020-те. Са космодрома Сичан, а на орбити ће `висити` изнад кинеског града Чанду.
Ако све прође успешно, уследиће током наредне две године још три лансирања сателита истог типа и са истим циљем.
Кинески научници тврде да ће бити у стању да `тачку`где ће се налазити прва „Вештачка Луна“ одреде са прецизношћу до десет метара.
Наглашавају и да ће бити у стању да са истом прецизношћу одређеују који део територије ће који сателит током ноћи осветљавати. Једнако су уверени да ће са Земље поуздано одређивати и „јачину осветљења“.
Кинези су израчунали да ће им једна „Вештачка Луна“ – ако буде ноћу осветљавала само 50 квадратних километара – годишње штедити у струји око 1,2 милијарде јуана.
Ти сателити ће моћи да се укључују и искључују, а предвиђено је да се користе за осветљавање зона у којима дође до елементарних непогода и тамо где дође до нестанка струје на већем простору.
Кинези, наравно, признају да ће на учинак њихових сателита утицати Земљина атмосфера и облачност.
У јуну је један кинески сателит стигао на Лагранжову тачку L2 са нама невидљиве стране месеца.
Кина је у августу број својих навигационих сателита Beidou повећала на 36.