Британски режисер Тери Гилијам добио награду у Украјини, али рекао „Хвала, Русијо“
А УКРАЈИНЦИ ЗАТВАРАЊЕ ФЕСТИВАЛА У ОДЕСИ ТЕМПИРАЛИ ЗА 30-ГОДИШЊИЦУ НЕЗАВИСНОСТИ
* Суочен са звиждуцима и протестима из публике, Британац покушао да се извади тврдњом да је накратко био „изгубио додир са стварношћу“ због „посебне атмосфере на фестивалу и одеских Потемкинових степеница“. Да би се `вадио` - почео је да говори о Сергеју Ејзенштејну и његовом филму „Оклопњача Потемкин“. Па се зауставио, схвативши да и то можеизазвати негодовање и нагласио да је Ејзенштејн „совјетски редитељ“
* Гилијаму јесте звиждало пола публике задњег дана фестивала, али су у салу могли ући само позвани. Да је Британац на главном тргу Одесе изговорио „Хвала, Русијо“ – био би поздрављен дугим аплаузом. Можда уз понеки узвик негодовања
___________________________________________________
ЧУВЕНИ британски филмски редитељ Тери Гилијам (80), у Украјини је побркао ту земљу са Русијом.
Слично као што Бил Клинтон у Црној Гори није био свестан да је у Црној Гори.
Гилијаму су на Међународном филмском фестивалу у Одеси уручили награду, а он је у тим тренуцима изговорио „Хвала, Русијо“. Додао је „Хвала, Одесо“.
Из публике су се зачили протести и звиждуци, па се Британац убрзо извинио.
Изговорио је да накратко био „изгубио додир са стварношћу“ због „посебне атмосфере на фестивалу и одеских Потемкинових степеница“.
Водитељка Јанина Соколова му је покушала да помогне опаском да је Гилијам вероватно „желео да каже да Украјина није Русија“.
Британски режисер се није ухватио за тај „појас за спасавање“, па је почео да говори о Сергеју Ејзенштејну и његовом филму „Оклопњача Потемкин“. Па се зауставио, схвативши да и то може изазвати негодовање.
Зато је изговорио да је Ејзенштејн „совјетски редитељ“. Хтео је – да угоди онима који су му звиждали – да каже да није руски режисер...
Украјински редитељи Ирина Цилик и Олег Сенцов критиковали су „саплитање“ Гилијама.
Сенцов је назвао „јебеном издајом“.
Посебно су бесни украјински русофоби. Указују да су Гилијама гостили три дана и да за то време био потпуно свестан да је у Украјини, а онда по примању награде...
Боли их и то што су затварање фестивала у Одеси темпирали на 30-годишњицу независности Украјине, а „незахвални Британац“ им „сместио“...
Гилијаму јесте звиждало пола публике задњег дана фестивала, али су у салу могли ући само позвани. Да је Британац на главном тргу Одесе изговорио „Хвала, Русијо“ – био би поздрављен дугим аплаузом. Можда уз понеки узвик негодовања.
Гилијам је аутор филмова „12 мајмуна“, „Страх и мржња у Лас Вегасу“, „Браћа Грим“, „Имагинаријум др Парнаса“ и других познатих филмова.