Закон о страним агентима удаљио Грузију од ЕУ и САД, а Запад је - гура према Русији

ГЛАВНУ УЛОГУ У ЧУВАЊУ РУСКО-ГРУЗИЈСКИХ ОДНОСА ИМА КАТОЛИКОС-ПАТРИЈАРХ ИЛИЈА ДРУГИ

Католикос-патријарх Илија Други

* Прва америчка мера против владајуће странке Грузијски сан била је увођење виза за њене чланове. ЕУ је са своје стране кренула у претње финансијским ораничењима и одбијањем да се Грузији додели статус кандидата за члана ЕУ

* Јединство у грузијском друштву око одбране своје независности, традиције и цркве од спољних притисака и политичких манипулација са Запада - само јача. Због тога је америчка влада саопштила да ће свеобухватно ревидирати билатериалне односе

* Још су одложени на неодређено време заједнички војни маневри планирани за период од 25. јула до 6. августа

* У селу Орбети, у храму Свете Дјеве Марије, постављена руска застава са грбом

___________________________________________________________

          СВЕ док Украјина из петних жила покушава да убеди свет да је победа у овом веома дуготрајном сукобу могућа, али само уз услов ако добија међународну помоћ, дотле бивше совјетске прибалтичке републике Америци и Европи усрдно доказују како су се оне свих 70 година бориле против совјетске окупације.

          Молдавија, да удовољи Румунији, брижно из свести својих грађана брише језик и историју молдавског народа. Међутим, у Грузији се одигравају сасвим другачији процеси. Грузијско друштво се све више окреће Русији обзиром да конзерватвни Гурзини уопште не желе европске вредности, а и сувише им је вредна национална независност.

          Акције против ЛГБТ пропаганде у Грузији се свакодневно одржавају. И, чим спадне ентузијазам за ову борбу, одмах се појави идеја о одржавању геј параде. Тада се тамошња јавност изнова узбуни и крене у протесте, испуштајући акумулирани бес.

          Далеко озбиљнији корак који карактерише однос Грузије према САД јесте закон о страним агентима који је усвојен без обзира на мишљење запаног газде.

          Стејт департман је одмах ревидирао однос према Грузији. Прва америчка мера против владајуће странке Грузијски сан била је увођење виза за њене чланове. ЕУ је са своје стране кренула у претње финансијским ораничењима и одбијањем да се Грузији додели статус кандидата за члана ЕУ.

          Чак је амбасадор Велике Британије у Грузији, Марк Клетон, изјаио да су британски инвеститори прекинули неколико послова у Грузији због политичке нестабилности у земљи изазване усвајањем закона о страним агентима.

          «Ја тачно знам за неке суштински важне послове, али нећу да улазим у детаље. Најблаже што се у овом тренутку може рећи јесте да су послови заустављени. Не само због тога што се већ догодило, већ и због последица које могу уследити после октобарских избора» рекао је британски амбасадор.

          Ипак, ове мере нису зауставиле грузијски «празник непокорности».

          Јединство у грузијском друштву око одбране своје независности, традиције и цркве од спољних притисака и политичких манипулација са Запада - само јача. Због тога је америчка влада саопштила да ће свеобухватно ревидирати билатериалне односе.

          Још су одложени на неодређено време заједнички војни маневри планирани за период од 25. јула до 6. августа.  

          «Одлука да маневри Noble Partner буду одложени условљена је лажним оптужбама грузијске владе на рачун САД и других западих држава да покушавају да врше притисак на Грузију с циљем отварања другог фронта против Русије и тако олакшају притисак који се врши на Украјину, као и учешће у два покушаја државног удара против владајуће партије» – објаснили су у Пентагону.

          Грузијско издање Tabula упозорило је јавност на нови, руски правац грузијске политичке елите.

          Крајем јуна делегација америчких и грузијских политичара, који се залажу за успостављање дипломатских односа са Русијом, посетила је Донбас.  

          На основу писања листа EADaily, представник Комунистичке партије САД Џонатан Блејзер изјавио је да ће изучити последице напада западним оружјем на народ у Донбасу.

          Његови сапутници били су: представник грузијске партије «Солидарност у име мира» Георгиј Иремадзе и активиста Социјалистичке платформе Паата Абуладзе.

          Последњи је иначе муж сестре градоначелника Тбилисија и генералног секретара Грузијског сна Кахе Каладзеа.

          Фотографија Абуладзе у мајци на којој је написано «Своје не одбацујемо» тада је била хит на интернету.

          Иремадзе је био ватрени поборник уласка Грузије у Евроазијску унију, али се недавно његова странка обратила председнику Русије Владимиру Путину са молбом да се за грађане Грузије у потпуности укине визни режим са РФ и да се сви они који су прекришили закон о ограниченом боравку на територији РФ амнестирају и да се грађанима Грузије дозволи запошљавање у РФ. Ова партија, поред осталог, тврди да ради на успостављању савезничких односа између Грузије и РФ.

          Опозиционари свих фела оптужују владајућу странку Грузијски сан да на «силу вуче грузијски народ назад у Русију» (лидер странке Јединствени национални покрет Леван Хабеишвили).

          Руководство Грузијског сна не сматра да су издајници. Напротив, уверено је да брани суверенитет Грузије и спречава да се она претвори у америчко «задње двориште» (министар културе, спорта и питања омладине Теа Цулукиани).

          Дуго времена једини мост који је Москви и Тбилисију омогућавао какав такав дијалог била је Грузијска православна црква (ГПЦ).

          Тесне и поверљиве везе између РПЦ и ГПЦ остале су и после августовских догађаја из 2008. године и прекида дипломатских односа две земље. Штавише, патријарх Грузије Илија Други посећивао је Москву и разговарао са патријархом Кирилом и председником Путином.

          Чак су грузијски либерали лансирали глупу причу о «руском десанту» на Грузијску православну цркву. Нико озбиљан није прихватио те лажи које шире људи веома далеки од цркве.

          Поверење Грузина према свом духовном вођи – Свјатејшему и Блажењејшему Католикосу-Патријарху целе Грузије Илији II – толико је велико да се све ове негативне ствари од њега просто одбијају.

          Тбилиски професор, истраживач ГПЦ, песник, публициста и новинар Владимир Саришвили, процењује да је већина грузијских епископа против америчке политике и да је «међу јерарсима Синода велики проценат оних који су антиамерички расположени».

          - Црква је «против сваког либералног европског утицаја» и зато по овом питању поздравља што и Москва «не признаје доминацију псеудолибералних вредности. То Грузију и Русију чини сродним – тврди Саришвили.

          Положај Илије Другог, који у земљи ужива огроман ауторитет, код обичног света утиче на односе са Русијом.

          «Да нема патријархових изјава, његовог личног примера, ситуација у односима две земље била би много оштрија» – каже професор Саришвили.

          «У време када су односи између наших држава и влада толико затегнути, ситуација се и за Русију и за Грузију веома заоштрава. У таквим условима, црквене везе су једини канал за сарадњу између наших држава» –  рекао је још 2011. године Свјатејшиј и Блажењејшиј Католикос-Патријарх целе Грузије Илија II који се овог става безпоговорно придржава и дан данас.

           Обзиром да грузијски народ подржава свог патријарха: у селу Орбети, у храму Свете Дјеве Марије, постављена је руска застава са грбом, о чему на својим друштвеним мрежама пише протојереј Илија Чигладзе.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари