Уставни суд БиХ без икаквог уставног основа ставио „ван снаге“ закон којим је Српска одбацила Инцков "геноцид"

СВИХ ДЕВЕТ СУДИЈА ГЛАСАЛО, АЛИ НИЈЕ ОБЈАВЉЕНО – КО ЈЕ КАКО

* Решили да није у складу са чланом 1.2 Устава БиХ који дефинише БиХ као демократску земљу која функционише на основу закона и стандарда, притом указали да је Инцко поступао као законодавна институција, замењујући надлежни орган, у конкретном случају - Парламентарну скупштину БиХ

* Председник УС БиХ Мато ТАДИЋ: Већ постоји 11 одлука Уставног суда које нису извршене а нико није одговарао за непоштовање тих одлука

______________________________________________________

         УСТАВНИ суд БиХ прогласио је неуставним Закон о непримењивању Одлуке високог представника у Републици Српској којом се доноси Закон о допуни Кривичног закона БиХ, а који је у усвојила Народна скупштина Републике Српске.

       Суд је на пленарном заседању ван снаге ставио тај закон.

       Народна скупштина Републике Српске након што је Валентин Инцко, бивши високи представник у БиХ наметнуо измене Кривичног закона, којим се забрањује негирање геноцида, усвојила је закон према којем се та Инцкова одлука неће примењивати на територији Републике Српске.

       Након тога седам  бошњачких делегата поднело је апелацију Уставном суду БиХ и то након што је Уставни суд Републике Српске одбацио њихов вето.

       На крају је Уставни суд БиХ прихватио апелацију бошњачких делегата и одлучио да Закон који је донела скупштина није у складу са Уставом БиХ.

       - Уставни суд је одлучио да спорни закон престаје да важи кад се ова одлука објави у Службеном гласнику БиХ. Уставни суд је утврдио да предметни закон није у складу са чланом 1.2 Устава БиХ. а члан 1.2 дефинише БиХ као демократску земљу која функционише на основу закона и стандарда, те да се у БиХ примењује систем слободних демократских избора - рекао је потпредседник Уставног суда Мирсад Ћеман.

       Он је истакао да се суд руководио ранијом праксом у неким сличним предметима.

       - И то зато јер је високи представник поступао као законодавна институција, мењајући надлежан орган, а то је у конкретном случају Парламентарна скупштина БиХ - појаснио је Ћеман.

       - Свих девет судија Уставног суда БиХ учествовало је у гласању о стављању ван снаге Закон о непримењивању одлуке високог представника која се односи на Закон о допуни Кривичног закона БиХ у делу који говори о санкцијама за негирање злочина геноцида - рекао је потпредседник Уставног суда Миодраг Симовић, али није могао да каже како је ко гласао.

       Симовић је на данашњој конференцији за новинаре у Брчком навео да ће одлука бити објављена на веб страници Уставног суда БиХ.

       Председник Уставног суда Мато Тадић, којем ове године истиче мандат, у одговору на новинарско питање је рекао да је покренут поступак за попуну његовог радног места, односно да из медија зна да је објављен и затворен конкурс.

       - Било би добро да се тај поступак заврши до краја овог месеца. Независно од тога, Уставни суд може функционисати, с тим да би све одлуке морале бити донесене једногласно -  рекао је Тадић.

       Он је напоменуо да постоји 11 одлука Уставног суда које нису извршене и да нико није одговарао за непоштовање тих одлука.

       Региструјте се на нашем Telegram   каналу: https://t.me/faktorga

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари