У Поточарима очекивано Џаферовић и Комшић без Додика, Ђукановић се заувек определио
СКУП ОБЕЗБЕЂИВАЛА ПОЛИЦИЈА СРПСКЕ ЗАЈЕДНО СА ДРУГИМ БЕЗБЕДНОСНИМ АГЕНЦИЈАМА БиХ
* Одржан и муслимански верски обред и укоп посмртних остатака 19 „идентификованих лица страдалих у јулу 1995. године“
_______________________________________________________
У ПОТОЧАРИМА је обележено 26 година од бошњачког страдања у општини Сребреница у јулу 1995. године.
Прво је емитована видео-порука са обраћањем званичника у комеморативној сали у бившој фабрици акумулатора. Комеморацији у Поточарима су, између осталих, присуствовали чланови Председништва БиХ Шефик Џаферовић и Жељко Комшић, шеф делегације ЕУ у БиХ Јохан Сатлер и председник Црне Горе Мило Ђукановић. Уследили су у сакралном делу Меморијалног центра полагање цвећа и одавање поште код централног спомен-обележја страдалима. Одржан и муслимански верски обред и укоп посмртних остатака 19 „идентификованих лица страдалих у јулу 1995. године“. Почео је у 13.05 часова. У општини Сребреница и локалним установама 11. и 12. јули су нерадни дани због обележавања сјећања на бошњачко и српско страдање. Скуп у Поточарима обезбеђивала је Полиција Републике Српске са осталим безбедносним агенцијама у БиХ. Овогодишњи скуп припреман је у атмосфери појачаног притиска на Републику Српску и Србију да признају да се у Сребреници догодио “геноцид” и прећуткивања да се у средњем Подрињу, током последњег рата страдало је више од 3.500 Срба, а којима је 7. јула одржан помен у Братунцу, коме су присуствовали само званичници Републике Српске, Србије и делегације и представници борачких организација. А они који и даље буду тврдили да се радило о „геноциду“ – да буду исписани из историје! Да у Сребреници није било геноцид става је председавајућа судског већа које је одлучивало о жалби Ратка Младића Приске Матимбе Нијамба која је издвојила своје мишљење у пресуди генералу.
Независна међународна комисија за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду 1992-1995., на чијем челу је израелски историчар Гидеон Грајф, сачинила је Извештај на више од 1.200 страница у којем се наводе докази да се у сребреничкој регији није догодио геноцид.
У Извештају је утврђено и да је у Сребреници страдало не више од 3.714 жртава, а не више од 8.000 како то тврди бошњачка страна и део међународне заједнице и, према Грајфу, тај број треба да буде уписан у историју.