СИ: Ово је „критичан период“ у односима Кине и САД

ЧЕКА ГА СУСРЕТ СА ОБАМОМ У ЈУЖНОЈ КАЛИФОРНИЈИ,

НА ИМАЊУ ПРЕМИНУЛОГ ИЗДАВАЧКОГ ТАЈКУНА ВОЛТЕРА АНЕНБЕРГА

         СКОРИ самит Кина-САД долази у „критичном периоду“ у међусобним односима, рекао је данас кинески предсједник Си Ђинпинг, нагласивши тешкоће са којима се две земље суочавају у борби против спорних безбедносних питања и покушајима да превазиђу нарастајуће неповерење.

         Ђинпинг је Обамином саветнику за националну безбедност Томасу Донилону, који се налази у Пекингу у склопу припрема за састанак 7. и 8. јуна, рекао да очекује позитивне резултате тих разговора, који ће представљати први сусрет „лицем у лице“ два председника, откако је Обама ступио на нови мандат, а Си Ђинпинг постао шеф Комунистичке партије прошлог новембра.

         „Односи Кине и САД су тренутно у критичном периоду“, оценио је Ђинпинг и додао да две стране морају сада да „граде на прошлим успесима и отворе нове димензије у будућности“.

         Америчко-кинески односи су нарушени дуготрајним споровима о нуклеарним програмима Ирана и Северне Кореје и све већим притиском Кине у вези са територијама на које полаже право, а држе их амерички савезници Јапан и Филипини.

         Као знак да обе стране желе да направе помак у односима, самит два председника биће одржан месецима раније него што је било планирано, у јужној Калифорнији, на имању преминулог издавачког тајкуна Волтера Аненберга.

         Донилон је допутовао ове недеље у Пекинг да би утаначио теме разговора и разговарао са кинеским колегама о другим техничким питањима. Он је рекао Ђинпингу да је Обама „чврсто посвећен изградњи односа дефинисаних на вишим нивоима практичне сарадње и већег поверења, решавајући све разлике и неслагања који би између две стране могли да искрсну“.

         Донилон је на ранијем састанку са вишим званичником задуженим за спољњу политику, Јанг Ђијечијем, рекао да је предстојећи самит шанса да двојица председника раде на решавању проблема.

         „Састанак ће бити важна могућност да наши председници имају темељне дискусије о америчко-кинеским односима, и ширем опсегу глобалних и регионалних проблема са којима се суочавају обе земље“, навео је Донилон.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари