Шевченко: Асад је пао након тајног договора Техерана и Вашингтона

ИЗРАЕЛ ЈЕ СТВОРЕН ДА РАТУЈЕ - ИМА 162 ТАКТИЧКЕ НУКЛЕАРНЕ БОЈЕВЕ ГЛАВЕ

* Вашингтон је пренео Техерану (преко Маска или Ердогана): ако не напустите Сирију, бићемо принуђени да уђемо у рат са вама. Нетањаху је имао следећи план: Израел покреће масовни удар на иранске оружане снаге у Сирији, а то значи десетине хиљада људи, десетине генерала, хиљаде официра. Иран неће моћи да не одговори на ово, а САД ће бити принуђене да се укључе у рат као стратешки партнер Израела

* Ако ипак дође до рата са Ираном, арапске земље се могу занемарити јер немају озбиљне оружане снаге. Чак и оне који их имају, попут Саудијске Арабије, не могу да се изборе ни са Хутима. Јеменски Хути имају озбиљну војску, опремљену и надзвучним ловцима Ф-35. Зато Саудијци не желе рат. Многе блискоисточне државе уопште нису створене за рат, већ за трговину нафтом и гасом, и то им је једини циљ

* Вероватноћа избијања рата на Блиском истоку је веома ниска. Трампу не треба тај рат, не треба ни Ирану ни Русији. Трампов главни план је склапање споразума са Кином која је сада веома јака. Он жели да ослаби Кину, али не ратом, већ царинама. Није брига за Украјину. Њему је важно да се договори са Путином кроз решавање украјинског питања како би Русија престала да буде стратешка дубина за Кину

_________________________________________________________________

          У ОМАНУ је завршена друга рунда преговора између Терхерана и Вашингтона о иранском нуклеарном споразуму. Да ли је могуће решити сукоб у коме се преплићу интереси многих држава: Ирана, Израела, САД, Русије?

          Познати московски новинар и политичар Максим Шевченко овако види даљи развој ситуације:

          - Народ Израела, верујем, не жели никакав рат, схватајући да ће му то донети тугу. Премијер Нетањаху и његова група екстремних десничара, као и верски фанатици који су израелски простор претворили у неку врсту лудила, налик на Исламску државу, само са јеврејском нијансом, желе да започну рат. За њих је рат начин опстанка. А Трамп је бизнисмен који планира да склопи договор са Ираном и Кином.

          - Стога ће бити рата само ако споразуми САД са Ираном и Кином не достигну неки ефективни ниво. Кина је почела да се богати и постала једна од водећих светских сила после „дилова“ са САД. Први споразум закључен је далеке 1979. године након посете Денг Сјаопинга Вашингтону. Користећи Кину за борбу против СССР, Американци су створили економски моћног противника са којим сада воде трговински рат. Сада Трамп жели да ослаби Кину, а да би то урадио врши притисак на Русију и Иран. Трампу су потребни преговори са Русијом и Ираном само да би постигао споразум са Кином. Русија је стратешко задње двориште Кине, а Иран главни енергетски партнер Кине.

          - Током посете израелског премијера Нетањахуа Вашингтону, Доналд Трамп је рекао: „Превише ме коштате“. Израел има 162 тактичке нуклеарне бојеве главе. Има и свој нуклеарни програм. Израел је изузетно агресивна држава која је створена 1947. да би водила рат. И од тада игра улогу америчке „ударне песнице“ на Блиском истоку.

          - Пад режима Башара Асада догодио се по договору између Техерана и Вашингтона, као резултат неформалних контаката. Вашингтон је преко трећих страна пренео Техерану: ако не напустите Сирију, бићемо принуђени да уђемо у рат са вама. Нетањаху је имао следећи план: Израел покреће масовни удар на иранске оружане снаге у Сирији, а то значи десетине хиљада људи, десетине генерала, хиљаде официра. Иран неће моћи да не одговори на ово, а САД ће бити принуђене да се укључе у рат као стратешки партнер Израела. Мислим да је преко посредника попут Илона Маска или преко турског председника Ердогана Техерану поручено: тражимо од вас да се склоните, да изручите Асада, иначе ће доћи до рата који би могао да прерасте у нуклеарни. Иран је то учинио невољно.

          - Пораз Асадовог режима, односно иранских добровољаца, групе која је била у Сирији, био је резултат политичке одлуке која је донета у Техерану да се избегне рат. Сами преговори Вашингтона и Техерана почели су доста давно. Нетањаху изузетно болно реагује на те преговоре: наћи ће се без посла и под кривичним суђењем ако се Техеран и Вашингтон договоре.

          - Ако ипак дође до рата, арапске земље се могу занемарити јер немају озбиљне оружане снаге. Чак и оне који их имају, попут Саудијске Арабије, не могу да се изборе ни са Хутима. Јеменски Хути имају озбиљну војску, опремљену и надзвучним ловцима Ф-35. Зато Саудијска Арабија не жели рат. Многе блискоисточне државе уопште нису створене за рат, већ за трговину нафтом и гасом, и то им је једини циљ.

          - Ни Русија се неће борити. Према Свеобухватном споразуму о стратешкој сарадњи са Ираном, Русија није обавезна да се бори. Али, ми свакако сада пружамо Ирану озбиљну војно-техничку помоћ, снабдевајући га авионима и другим оружјем. То је требало да се уради прекјуче, али боље икад него никада, јер је безбедност Ирана и наша.

          - Вероватноћа избијања рата на Блиском истоку је веома ниска. Трампу не треба тај рат, не треба ни Ирану ни Русији. Трампов главни план је склапање споразума са Кином која је сада веома јака. Трамп жели да ослаби Кину, али не ратом, већ царинама. Трампа није брига за Украјину. Њему је важно да се договори са Путином кроз решавање украјинског питања како би Русија престала да буде стратешка дубина за Кину.

           - Мислим да се развој ситуације крије у Трамповим речима: „Лакше је преговарати него се борити“. Дакле, овај рат ће вероватно остати у „хладној“ фази, а дипломатија ће победити. Уверен сам да ћемо видети састанак Трампа и председника Ирана.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари