Само у Њујорку 20 милијарди долара штете, таласи језера Мичиген достизали шест метара

ИСТОЧНОМ ОБАЛОМ САД ПРОТУТЊАО

НАЈЈАЧИ УРАГАН ЗА ПОСЛЕДЊИХ 100 ГОДИНА

  • Најснажнији ураган који је погодио североисток САД у последњих стотињак година - назван „Катрин Њу Џерзија“ - однео је у понедељак и уторак најмање 48 живота и оставио око осам милиона и 200 хиљада домаћинстава без напајања електричном енергијом у 17 савезних држава
  • Највећа брзина ветра измерена је на северној обали њујоршког Лонг Ајленда и износила је 155 км на сат, док је на аеродрому Кенеди ураган дувао брзином од 127 км на сат
  • Сенди потпуно зауставила живот у највећем америчком граду, Њујорку, и нанела му најмање 20 милијарди долара штете
  • Сенди је изазвала и прекид изборних кампања, од којих су најзначајније оне које воде председнички кандидати Барак Обама и Мит Ромни. Председник САД Обама је обишао Њу Џерзи тек у среду, а њујоршки градоначелник Мајкл Блумберг је одбио да угости председника у свом граду, правдајући се заузетошћу око процене и санације штете
Извештач Факти из САД:
Владан ИВКОВИЋ

 

        ЊУЈОРК - Сенди је протутњала источном обалом Сједињених Држава. Дан после, броје се жртве, поплављене и запаљене куће, домаћинства без струје, док се материјална штета рачуна у десетинама милијарди долара.

       Гувернер државе Њу Џерзи Крис Кристи је уништење на Џерзијском приобаљу назвао „незамисливим“, а њујоршки градоначелник Мајкл Блумберг је најавио да ће се последице овог урагана „осећати прилично дуго“. Сенди је надмашила и неке од најгорих прогноза метеоролога.

Мајкл Блумберг

       Најснажније невреме које је погодило североисток САД у последњих стотињак година, однело је у понедељак и уторак најмање 48 живота, оставило око осам милиона и 200 хиљада домаћинстава без напајања електричном енергијом у 17 савезних држава и обуставило живот у највећем америчком граду, Њујорку.

       Сенди, ураган који се током викенда кретао од Карипских острва ка северу, паралелно са обалама Јужне и Северне Каролине, ударио је у копно државе Њу Џерзи, неколико километара јужно од Атлантик Ситија, у понедељак, између шест и седам сати навече по источно-америчком времену.

       Сам ураган и периферни ветрови нанели су материјалну штету приобалним државама од Јужне Каролине до Мејна, подижући ниво океана и до четири метра, али и продирући у унутрашњост чак до језера Мичиген на којем су таласи досезали висину и до шест метара.

       Сударајући се са хладном ваздушном струјом у унутрашњости континента, Сенди је обронке Апалачких планина у државама Мериленд и Западна Вирџинија засула снегом. Оборено дрвеће, покидане електричне водове и поплављене куће више нико ни не броји.

       Највећа брзина ветра измерена је на северној обали њујоршког Лонг Ајленда и износила је 155 км на сат, док је на аеродрому Кенеди ураган дувао брзином од 127 км на сат.

Њујоршки метро

       Значајну материјалну штету Сенди је причинила граду Њујорку и његовим предграђима. Поплављени су делови Доњег Менхетна, укључујући градилиште новог Светског трговинског тентра, подземни железнички тунели и улице у обалском појасу Финансијског Дистрикта.  До изливања је дошло услед подизања нивоа Доњег Њујоршког залива у судару са такође надошлим Ист Ривером и реком Хадсон у нормалном току.

       У јужном делу њујоршке општине Квинс, у обалском насељу Бризи Поинт, изгорело је преко 100 кућа и викендица у пожару, којем узрок још није познат. Насеље је увелико било поплављено у тренутку када је пожар избио. Експлозије неколико трафо-станица су означиле су и почетак затамњења „града који никад не спава“. Доњи Менхетн је касно у уторак увече још био без струје.

       Материјална штета се само у границама града Њујорка процењује на близу 20 милијарди долара, иако је још рано за прецизније прорачуне. У ову процену нису укључени губици који су везани за затварање аеродрома Кенеди и Лагвардија, те копнених саобраћајних система.

       Отварање аеродрома Кенеди за ограничени саобраћај је планирано за среду, док за отварање потпуно преплављених писта Лагвардије још нема плана. Већина мостова је поново отворена у уторак, док је значајни Холанд Тунел који повезује Доњи Менхетн са Њу Џерзијем још увијек затворен.

       Сенди је била највећа природна непогода која је задесила њујоршки метро-систем за његових 108 година дугог постојања и штета која му је нанесена сматра се главном препреком у општим напорима ка опоравку града. Школе и универзитети не раде, а многи од њих служе као прихватилишта за хиљаде евакуисаних.

       Преко реке Хадсон, у држави Њу Џерзи, нису само поплављена многобројна насеља у приобаљу, већ је услед пуцања бране у северном делу државе, у унутрашњем округу Берген, поплављено још три мања града. Гувернер Крис Кристи је изразио посебну забринутост за туристички значајно Џерзијско Приобаље, које доноси годишњи профит од 35 и по милијарди долара, а које је Сенди оштетила до непрепознатљивости.

       Не зна се ни када ће коцкарнице славног Атлантик Ситија поново бити пуштене у рад.

       Један телевизијски извештач са лица места је Сенди назвао Катрином Њу Џерзија, алудирајући на ураган који је разорио Њу Орлеанс 2005. године.

       Осим материјалне штете, Сенди је изазвала и прекид изборних кампања, од којих су најзначајније оне које воде председнички кандидати Барак Обама и Мит Ромни. Председник САД Обама је обишао Њу Џерзи тек у среду, а њујоршки градоначелник Мајкл Блумберг је одбио да угости председника у свом граду, правдајући се заузетошћу око процене и санације штете.

       Легендарни Њујоршки маратон, планиран за недељу, 4. новембра, који граду донесе око 340 милиона долара и у којем се такмичи 20 хиљада тркача, како најављују надлежни, упркос свему, неће бити отказан.

Разбојништва и насиље у Бруклину

       ПОСЛЕ удара урагана Сенди, у Њујорку - тачније, у Бруклину - дошло је до разбојништва и насиља.

       Опљачкане су продавнице и апотеке, а Бруклин већ у сумрак постаје опасно место за живот. Полиција се раније евакуисала из тог дела града, па су делови Бруклина постали поприште озбиљних туча и нереда.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари