Запад и Саудијци морали да одустану од тражења да Асад оде

ОНО ШТО НЕ МОГУ У САВЕТУ БЕЗБЕДНОСТИ, ПОКУШАЛИ ДА НЕКАКО ПРОГУРАЈУ У ГЕНЕРАЛНОЈ СКУПШТИНИ УН

         ВЕЋИНОМ гласова - 133 земље гласале су „за”, док је њих 12, међу њима и Русија, било против, а 31 држава се уздржала од гласања - Генерална скупштина УН усвојила је резолуцију којом се критикује немоћ Савета безбедности УН да оконча конфликт у Сирији и осуђује сиријски режим због употребе тешког наоружања.

         Резолуцију је предложила америчка блискоисточна филијала Саудијска Арабија уз подршку арапских земаља и Запада. Немају ипак да се чему радују. ГС УН нема законски механизам да спроведе ову резолуцију.

         У резолуцији се изражава жаљење због "неуспеха чланица Савета безбедности УН да се сложе око мера" којима би се навела сиријска влада да позитивно одговори на захтеве УН и оконча 18 месеци дуге борбе у тој земљи.

         С обзиром на то ко су иницијатори, није никакво изненађење што се у тексту резолуције осуђује "сиријска власт" због употребе тешког наоружања, укључујући и неселективно гађање циљева из тенкова и хеликоптера.

         Резолуцијом се од сиријског режима, такође, тражи да се уздржи од употребе хемијског оружја.

         Пре данашњег гласања, у арапском нацрту резолуције, у настојању да он добије што више гласова, изузето је поглавље у којем се од сиријског предсједника Башара ал Асада експлицитно тражило да оде с власти.

         Генерални секретар Уједињених нација Бан Ки Мун изјавио је, непосредно пред гласање о резолуцији, да конфликт у Сирији све више личи на рат и да међународне силе морају да превазиђу ривалства како би зауставиле насиље у тој земљи.

         Бан је, подсећајући на неуспех светске организације да заустави масакр у Сребреници, упозорио подељени Савет безбедности да "тренутни интереси сиријског народа морају да надачају свако веће ривалство око утицаја".

         Руски стални представник у Уједињеним нацијама Виталиј Ћуркин изјавио је да Москва очекује наставак међународних напора да се сиријски конфликт реши на миран начин.

         „Русија ће инсистирати на задржавању мандата мисије УН (у Сирији), који, по нашем мишљењу, игра позитивну улогу у покушајима да се заустави насиље у Сирији и створе услови за политичко решавање кризе”, рекао је Ћуркин.

         Руско Министарство иностраних послова изразило је у међувремену озбиљну забринутост због покушаја побуњеника да преузму контролу над сиријским градом Алепом. "Москва је веома забринута због опасног развоја ситуације, насиља и провокација, чији је циљ да свирепост узме маха и преобрази се у грађански рат", додаје се у саопштењу.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари