За само четири месеца са загребачког аеродрома Плесо полетело 75 авиона оружја за Сирију
ЈОРДАНСКИ ТРАНСПОРТНИ ИЉУШИН СНИМЉЕН НА ПИСТИ ПЛЕСА 14.12.2012.
- Преко Хрватске сиријским побуњеницима испоручене 3.000 тона оружја
- Амерички функционери ангажовали су партнере - Хрватску, Саудијску Арабију, Јордан и Турску за операцију наоружавања противника сиријског режима. САД су организовале прикупљање оружја, Саудијска Арабија је плаћала, а Јордан и Турска превозиле су оружје које је потом с јорданске територије пребацивано у Сирију
ЗАГРЕБ је постао међународни центар за доставу наоружања сиријским побуњеницима.
У раздобљу од почетка новембра прошле године, до фебруара 2013. године, са загребачког аеродрома Плесо полетело је укупно 75 транспортних цивилних авиона којима је превожено наоружање за сиријске побуњенике, објавио је загребачки Јутарњи лист, позивајући се на дипломатске изворе.
Тим авионима је, осим хрватског оружја, превожено и оружје из других европских држава, чије су прикупљање организовале Сједињене Америчке Државе.
Прва два до три транспорта оружја обавила је турска авиокомпанија Turkish Cargо, у власништву Turkish Airlines-a, а потом је превоз преузела јорданска компанија Jordanian International Air Cargo.
Све донедавно се сматрало се да је високи хрватски функционер с америчким колегама, о чему је писао New York Times, договарао превоз вишкова хрватског неперспективног наоружања за сиријске побуњенике. Али, према поузданим дипломатским изворима, план наоружавања сиријских побуњеника имао је много шири контекст.
Наиме, амерички функционери ангажовали су партнере - Хрватску, Саудијску Арабију, Јордан и Турску за операцију наоружавања противника сиријског режима. Сједињене Државе организовале су прикупљање оружја, Саудијска Арабија је плаћала, а Јордан и Турска превозиле су оружје које је потом с јорданске територије пребацивано у Сирију.
Хрватска улога била је - нагласио је Јутарњи лист - двојака. Она је део вишкова свог наоружања - ракетне бацаче М79 и РПГ-22, ручне бацаче граната РБГ-6 те бестрзајне топове М60 издвојила из својих складишта. Непозната количина тог наоружања у Сирију је отишла почетком новембра 2012. прошле године са загребачког Плеса турским авионима А310. Међутим, на Плесо је у америчкој организацији допремано и оружје из неколико европских земаља, међу њима и Велике Британије, које је потом транспортним авионима Jordanian International Carga отпремано у Јордан, а потом у Сирију.
Ово значи - закључује ЈЛ - да је Плесо неколико месеци био међународно средиште за пребацивања оружја сиријским побуњеницима.
С обзиром на то да је оружје транспортовано авионима А310 и Иљушин 76МФ, процењује се да је теком 75 летова превезено око 3000 тона различитог оружја и муниције.
Операција с Плеса постала је проблематична након што су се у Обласној контроли ваздушног промета БиХ почели да распитују одакле изненада толико летова јорданске компаније из Загреба. Такође је било примећено изненадно учестало слетање јорданских транспортних авиона.
Оружје које је преко Загреба стигло у Сирију, доспело је и у руке бригаде Мученика Јармука, који су пре два дана код Голанске висоравни отели 20 филипинских припадника УН-а.