WSJ: Кинеска усхићеност Путином озбиљна је појава у светском поретку
ПРЕДСЕДНИК РУСКЕ ФЕДЕРАЦИЈЕ
УБЕДЉИВО НАЈПОПУЛАРНИЈИ СТРАНИ ЛИДЕР У КИНИ
Владимир Путин и Си Ђинпинг
- Москва и Пекинг се зближавају и упућују изазов систему безбедности који су створиле САД, оцењује The Wall Street Journal
УСХИЋЕНОСТ Кинеза руским лидером Владимиром Путином значи озбиљну појаву како у светском поретку насталом после „хладног рата“, тако и у кинеској политици.
Након деценија неповерења једних према другима, Москва и Пекинг се зближавају и упућују изазов систему безбедности који су створиле САД, пише The Wall Street Journal.
Биографија руског председника доспела је на листу 10 нон-фикшн бестселера у Кини у септембру.
Аутор књиге је изјавио да се његова књига о Владимиру Путину продаје много боље него књиге о Бараку Обами, Маргарет Тачер или Нелсону Мендели.
Бивши конкуренти за првенство у комунистичком свету, Русија и Кина сада имају сличне позиције, конкретно - о политици Запада.
Кина је била једна од земаља где је подршка позиције Русије у њеној конфронтацији са Западом око украјинског питања порасла на 66 одсто, у поређењу са 47 одсто прошле године.
Осим тога, кинески лидер Си Ђинпинг у свом начину владања постаје све сличнији руском председнику.
Путин и Си Ђинпинг су лидери исте генерације и желе да поврате снагу својих држава и буду конкуренција Западу, пише WSJ, наводећи мишљење стручњака за руско-кинеске односе Ју Бина са Витенбершког универзитета (Охајо).
„Мислим да је Кина, 10 година након владавине Ху Ђинтаоа, почела да тражи снажног лидера. У том смислу кинески државни врх се угледа на Путина“ - цитира лист Ју Бина.