Washington Post: Колико Обама треба да се сагне да би одобровољио Путина?

„ПОКИСЛИ АМЕРИЧКО-РУСКИ ОДНОСИ ПРЕТЕ ОБАМИНОМ СПОЉНОПОЛИТИЧКОМ ПРОГРАМУ“ - ТЕКСТ КОЈИ ЈЕ ИНСПИРИСАЛА БЕЛА КУЋА

  • Путин не види посебне разлоге да помаже САД, а има адуте које може да искористи да би помогао или осујетио Обамину администрацију. С друге стране, председнику САД је веома је потребна помоћ Русије за остваривање циљева
  • WP је познат по антируским ставовима, па се ово узима као доказ да Бела кућа шаље сигнал Русији - спремни смо за зближавање
  • Према извору  москосвског листа „Известија“, уочи публикације текста - у Обаминој резиденцији је одржан затворени брифинг за новинаре 
  • Московски стручњак за САД Сергеј Марков верује да је Обама заинтересован за побољшање односа са Русијом и да после „закона Магнитског“ планира оштар заокрет којим ће изненадити већину посматрача
  • Обама сматра да је за политичара најважнији лидерски потенцијал, а он високо цени управо Путинов лидерски потенцијал и Путина сматра за првог политичара у свету са којим се може разговарати - процењује Марков

       ТЕКСТ „Покисли америчко-руски односи прете Обамином спољнополитичком програму“ објављен је у новинама The Washington Post (WP)- издању које обично следи антируску реторику. 

       Аутор текста тврди да Владимир Путин има адуте које може да искористи да би помогао или осујетио Обамину администрацију. За постизање сопствених циљева Председнику САД веома је потребна помоћ Русије.

       После прочитаног текста руски политичари почели су да говоре о могућем отопљавању односа са САД. У Кремљу су се сетили пословице „Љубав се не може изнудити“ и понадали се у узајамност. Дипломате се питају колико је сам Обама слободан у свом деловању.

Путинови адути

 

       После спроведене анкете политиколога и политичара САД, аутор текста Ен Гиран тврди да несклад у односима између две земље озбиљно угрожава основе Обаминог спољнополитичког дневног реда. А руски председник има све адуте да готово поставља своје услове САД, за разлику од Дмитрија Медведева са којим је, према подацима WP, Обама имао добре односе. Аутор чак открива да су Руси „исмејавали наивност свог екс-председника који је поверовао Обаминим обећањима“.

       Говорећи о захлађењу односа поменути новинар користи атрибуте као што је „распад испуњен отровом“.

       „Од Сирије и Ирана до Северне Кореје и Авганистана председник Путин има адуте које може да искористи да би помогао или осујетио Обамину администрацију у остваривању циљева“ - наводи се даље у тексту.

       Аутор подсећа да је Обами крајње неопходна помоћ Русије при извођењу америчких трупа и технике из Авганистана.

       Како Гиран претпоставља, „Путин ипак, чини се, не види посебне разлоге да помаже САД. Откад је добио трећи председнички мандат - у очима многих руских грађана јача позиција његових политичких активности у околностима конфронтације са Западом, посебно са САД. Дешавања на улицама од пре годину дана у циљу подршке демократији расула су се, а бивши официр КГБ очигледно наставља да контролише ситуацију“.

       Гиран подсећа како су заправо започели мандати двојице председника: шеф руске државе демонстративно је одбио Обамин позив да га посети у Овалном кабинету. Аутор се пита: колико Обама треба да се „сагне“ да би одобровољио Путина. Редакција вашингтонског листа уз ово је подсетила да руски председник поседује широка овлашћења укључујући и право вета у Савету Безбедности ОУН.

       „Изговарајући „не“ Путин може спречавати САД у постизању циљева који су далеко од обала његове сопствене земље и који се не тичу давног спора Русије са САД поводом планова са ПРО“ - истиче Гиран и констатује да је утицај САД ограничен.

       На крају текста аутор наводи мишљење експерта Савета за међународне односе, Стивена Сестановича, који сматра да од времена Регана ниједан амерички председник у другом мандату није имао боље односе са Русијом него у првом.

       „По речима званичника и аналитичара Обамина администрација је знала да са Путином неће бити лако, али је брзо погоршање односа за њу било изненађење“ - закључује The Washington Post и набраја све трзавице између две земље.

Налог републиканаца или Обамин сигнал Путину

 

       У односу на појављивање овог текста постоје два гледишта, којих се придржавају не само у САД него и у Русији. Према једном - текст су наручили републиканци да би још једном критиковали америчког председника.

       - Чланак који критикује Обаму одговара интересима републиканаца, сматра шеф комитета Државне Думе за међународне односе, Алексеј Пушков. - Они га критикују због неуспелог покушаја да се приближи Русији.

       По другој верзији, Бела кућа шаље сигнал Русији - спремни смо за зближавање. Према извору  москосвског листа „Известија“, уочи публикације текста - у Обаминој резиденцији је одржан затворени брифинг за новинаре. 

       У таквој ситуацији Русија треба да одлучи шта да одговори Сједињеним државама, нарочито после низа очигледних антируских мера, међу којима је најгласније доношење „закона Магнитског“.

       Индикативно је да је на доношење тог закона Обама упозорио Путина за време њиховог сусрета у Лос-Кабосу пре пола године. Високи функционер из Кремља испричао је да је тада Обама отворено признао Путину да ће уочи избора у САД бити приморан да потпише тај закон и молио га да повратна реакција буде сразмерна и да не буде економске природе. 

Љубав се не може изнудити

 

       У Кремљу су на текст одговорили јединствено: билатерални односи - увек су узајамност.

       - Русија, наравно, жели добре, напредне, узајамно корисне односе са америчким партнерима, у којима свака страна узима у обзир мишљење друге, - изјавио је за „Известија“ секретар за медије Владимира Путина, Дмитриј Песков. - При том, Русија не може и никада неће затварати очи на мере које нису пријатељске.

Дмитриј Песков

       - Ми желимо добре односе са САД, - наставља Песков, али, како се код нас каже, „љубав се не може изнудити“. Зато рачунамо на узајамност.

       Без обзира на све, САД ће следити сопствени дневни ред, каже песимистички расположени Алексеј Пушков.

       - Американци желе да очувају „ресетовање“ на својим условима не желећи да траже компромисе. Због тога ће сарадња бити настављена тамо, где су позиције наше две земље сличне, например, у односу на нуклеарни програм Северне Кореје.

       - После једног разумног корака - укидања амандмана на закон Џексона-Веника - уследио је потпуно супротан - „закон Магнитског“, наставио је Пушков. 

       Судећи по тексту, Американци су спремни да учине корак у сусрет Русији, - успротивио се политиколог Сергеј Марков који је некада радио у Националном демократском институту САД.

       Он је истакао да је The Washington Post шампион у антируској тематици, уз то је близак демократама.

       Марков верује да је Обама заинтересован за побољшање односа са Русијом и да после „закона Магнитског“ планира оштар заокрет којим ће изненадити већину посматрача.

       - Обама сматра да је за политичара најважнији лидерски потенцијал, а он високо цени управо Путинов лидерски потенцијал. Он истиче да председник САД сматра Путина за првог политичара у свету са којим се може разговарати. А за Путина је најважније у политици то да је политичар способан да држи дату реч. Са тог становишта Обама се добро показао, тако да је Владимир Путин набоље променио своје мишљење о шефу САД.

       Овај политиколог закључује да су оба председника заинтересована не за погоршање, већ за побољшање односа, а сада се, иако је пардоксално, стварају сви услови за то.

       Превела Ксенија Трајковић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари