Турска већ има два универзитета у Сарајеву на којима студирају и Турци

ЕКСПАНЗИЈА ИЗ АНКАРЕ СА НЕОИМПЕРИЈАЛНИМ АМБИЦИЈАМА

НАЈВИШЕ УЗНЕМИРАВА СРБЕ

Сарајевo

  • Турски лидери раде на новом Отоманском царству, истина, на једној блажој верзији, оценио је Амир Зукић, шеф Бироа турске агенције Анадолија у Сарајеву
  • Босна је некад била саставни део Отоманског царства, тако је слична Турској. Отац ми је рекао да треба да одем у БиХ, јер иако је словенска, истовремено је и муслиманска, каже  Фатих Селџук, (19), студент из Измира, који похађа прву годину факултета у Сарајеву

        Турска је освојила Балкан пре пет векова, а данас поново продире у БиХ, само овај пут на блажи начин.

        Ово тврди амерички лист „Вашингтон Пост“ у тексту у којем се наглашава да са два турска универзитета у Сарајеву те инвестицијама широм региона, утицај Турске полако, али сигурно расте на целом Балкану.

        „Турске инвестиције су се прошириле чак и на Србију и Хрватску, где живи већина хришћанског становништва која султане из Константинопоља и даље сматра окупаторима, а не ослободиоцима“, стоји у чланку америчког листа. Даље је наведено да је све веће присуство Турске у региону дало Турској шансу да прошири свој утицај у Европи и то у време кад је перспектива њеног придруживања ЕУ и даље проблематична.

        „Турски лидери раде на новом Отоманском царству, истина, на једној блажој верзији“, оценио је Амир Зукић, шеф Бироа турске агенције Анадолија у Сарајеву.

        Према његовим речима, „Турска, некадашња регионална сила, покушава да направи свој камбек и то на велика врата“.

        „Вашингтон пост“ наводи да док је за време владавине комунистичког режима у Југославији присуство Турске било готово неприметно, али да је након њеног распада, средином деведесетих година прошлог века, почела је да пристиже турска помоћ Бошњацима.

        „Од тада, турским финансирањем обновљени су споменици из ере Отоманског царства, који су били мета етничког рушења. Данас, турски културолошки утицај тешко да нећете приметити у Сарајеву. Турски званичници су веома често у посети овом граду. Изграђена је нова, велика турска амбасада и то баш у близини Алеје снајпера“, истиче амерички лист.

        „Вашингтон Пост“ додаје да се у Сарајеву на сваком кораку налазе билборди који рекламирају путовање у Турску. „Ипак, два универзитета представљају најбољи пример турског утицаја, где студира велики број и турских студената“, пише „Вашингтон Пост“.

        „Турцима је долазак у БиХ веома привлачан, јер верују да ће БиХ, са свим својим проблемима, ући пре у ЕУ него Турска. Они ово сматрају мостом између те две земље“, каже Мухамед Хаџиабдић, проректор за наставу Међународног универзитета Сарајево, а преноси амерички лист.

        Неки од турских студената планирају да остану у региону и да развију посао.

        „Босна је некад била саставни део Отоманског царства, тако је слична Турској. Отац ми је рекао да треба да одем у БиХ, јер иако је словенска, истовремено је и муслиманска“, рекао је  Фатих Селџук, (19), студент из Измира, који похађа прву годину факултета у Сарајеву.

        Амерички лист закључује да све веће присуство Турске „узнемирава неке, првенствено БиХ Србе“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари