Тилерсон објавио да Вашингтон смишља како да одговори на дејства Русије у Сирији

АУСТРАЛИЈА ОБЈАВИЛА ДА ОБУСТАВЉА ЛЕТОВЕ ЗАПАДНО ОД ЕУФРАТА,

САД СЕ ЗАСАД УЗДРЖАВАЈУ

Рекс Тилерсон и Сергеј Лавров

  • Сергеј ЛАВРОВ након преговора са француским колегом, Жан Ивом Дрианом: Инциденти са ударима САД у Сирији личе на тежњу да се подрије борба са тероризмом. Американци последњих година на све могуће начине штите Ал-Каиду (Џебхат ан-Нусра). Оба ова питања ћу отворити приликом сусрета са шефом Стејт департмана
  • Експерт америчког Брукингског институте Мајкл О'ХЕНЛОН: „Русију не можемо из Сирије избацити војним путем, а Сирија стога и не стоји. Зато са Москвом морамо наћи компромис“
  • Зналац Блиског Истока Исраел ШАМИР: „За Русију и Путина наступио је моменат када треба доносити брзе и одговорне одлуке. Не сме се попуштати Американцима јер су склони да буду дрски, али не треба ризиковати ни трећи светски рат. Мораће да се иде самом ивицом провалије“

        РАЗМАТРАМО могући одговор на последња дејства Русије у Сирији - открио је Рекс Тилерсон.

        Ко су учесници „разматрања“ - државни секретар САД није хтео да открије.

        Претходно је шеф руске дипломатије, Сергеј Лавров, изјавио да Москва није заинтересована да се због „удара Сједињених Држава“ доводи у питање борба против тероризма у Сирији.

        Истовремено је нагласио да ће проблем тих „удара“ - а није имао у виду само обарање сиријског авиона Су-22 - покренути у првом разговору са Тилерсоном.

        Ларов је након преговора са француским колегом, Жан Ивом Дрианом, упозорио да „инциденти са ударима САД у Сирији личе на тежњу да се подрије борба са тероризмом“.

        Прецизирао је да Американци последњих година на све могуће начине штите Ал-Каиду (Џебхат ан-Нусра). И додао: да ће и то питање отворити приликом сусрета са шефом Стејт департмана.

Ноћне борбе око Деир-ез-Зора

        Авиони америчке коалиције су од момента када је Министарство одбране Русије објавило да затвара канал за договоре са Американцима ради избегавања инцидената у небу Сирије и да узима „на нишан“ све што буде летело западно од Еуфрата - можда и привремено - али престали да улазе у ваздушни просто западно од Раке и Деир-ез-Зора.

        Након уласка руског батаљона у Приштину, ово је први пут да су Американци узмакли пред руском војном силом.

        Аустралија је чак и јавно поклекла: објавила је да обуставља летове преко Еуфрата.

        Московски експерт за Блиски Исток Антон Мардасов, међутим, сматра да је још прерано за закључивање како ће се наредних дана и недеља држати Американци.   

        Руски војни експерт Виктор Мураховски процењује да су се Американци, у најмању руку, штрецнули:

        „Мислим да америчким пилотима не би било лако да им почну да мигају индикатори који се укључују када је авион ,озрачен’ нечијим радаром... Било како било, у ваздушном простору Сирије у којем функционишу наша и сиријска ПВО и авиони Ваздушно-космичких снага засада нема туђих летелица“.

        Са демаршом руског војног врха, ваздушни простор Сирије је фактички подељен: западне земље контролишу његов исток, а Русија и Дамаск - запад. Река Еуфрат се у овом контексту претворила у својеврсну политичку границу.

Оборени сиријски Су-22

        Експерт америчког Брукингског институте Мајкл О'Хенлон упозорио је своје: „Русију не можемо из Сирије избацити војним путем, а Сирија стога и не стоји. Зато са Москвом морамо наћи компромис“.

        Зналац Блиског Истока Исраел Шамир оценио је новостворену ситуацију овако:

        „За Русију и Путина наступио је моменат када треба доносити брзе и одговорне одлуке. Не сме се попуштати Американцима јер су склони да буду дрски, али не треба ризиковати ни трећи светски рат. Мораће да се иде самом ивицом провалије“.

        Шамир је уверен да је сиријски рат досад за Русију био веома успешан јер није имала превелике ни трошкове ни губитке, а већи део Сирије је ослобођен од побуњеника и терориста. Још је добила на територији те земље моћну авио-базу, а на Блиски Исток није дошла као освајач него као спасилац.

        Шамир, иначе, упозорава да Доналд Трамп може своју тренутну слабост искористити за деловање у Сирији, а да амерички генерали тврде: Русија се неће усудити да оштрије реагује јер Руси неће имати петље да се докаче са „једином суперсилом“.

        Шамир прогнозира: „Американци ће учинити све што могу да својим штићеницима помогну да заузму Раку, а да сиријској армији засметају да ослободи Деир-ез-Зор. Међутим, имаће и додатни проблем јер су ирачке снаге, које су наклоњене Башару Асаду, пре неки дан избиле на границу са Сиријом. То отвара могућност да Иран добије копнени коридор преко Ирака и Сирије за Либан. Американци, Саудијци и Израел би радо ударили по Ирану, али је Техеран - ударом ракетама земља-земља по Исламској држави код Деир-ез-Зора - показао да располаже ракетама у чијем су домету америчке базе и бродови који се налазе у околним водама“.        

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари