СЗО: Хемикалије у пластици нас трују и мењају нам гене

ВИШЕ НЕГО УПОЗОРАВАЈУЋА СТУДИЈА СВЕТСКЕ ЗДРАВСТВЕНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ

  • Хемикалије у дечјим играчкама, козметици, пластичним подовима... могу да проузрокују рак дојке, астму, неплодност...
  • Под сумњом су и бисфеноли који се налазе у бројним предметима које свакодневно употребљавамо, укључујући лименке за разна пића, чак и наочари за сунце
  • СЗО наводи да „постоје врло чврсти докази“ да вештачке материје код животиња могу да ометају хормон штитне жлезде, односно проузркују оштећење мозга, смање интелигенцију, као и могућност концентрације, а и да повећају хиперактивност и да доведу до аутизма
  • Научници упозоравају да ово што се тренутно зна може бити тек врх леденог брега јер је очигледно да постоје и друге опасности

        ЈЕДНА од најопсежнијих студија Светске здравствене организације (СЗО) упозорава да неке хемикалије које служе за бољу савитљивост пластике, а скоро нас свакодневно окружују у кући, аутомобилу или су присутне у храни, могу да проузрокују бројне болести, смањену плодност и урођене мане детета. Међу њима су фталати, бисфеноли и ретарданти.

       Хемикалије које се налазе у дечим играчкама, козметици, пластичним подовима или пластичној масци аутомобила, кредитним картицама, мобилним телефонима, компјутерима могу, поред осталог, да проузрокују рак дојке, астму, неплодност и малформације плода, али и друге посљедице по здравље, наводи се у извјештају СЗО.

       СЗО чак предлаже забрану тих хемикалија, како би се заштитиле будуће генерације. Тврде да је „разумно сумњати” да хемикалије попут фталата штете женској плодности, а повезују се са порастом разних дечјих болести, укључујући леукемију.

       Под сумњом су и бисфеноли који се налазе у бројним предметима које свакодневно употребљавамо, укључујући лименке за разна пића и наочаре за сунце.

       Вештачке материје утичу на природне хормоне који су кључни за наш раст, развој и целокупно здравље, наглашавају научници.

       СЗО наводи да „постоје врло чврсти докази“ да вештачке материје код животиња могу да ометају хормон штитне жлезде, односно проузркују оштећење мозга, смање интелигенцију, као и могућност концентрације, а и да повећају хиперактивност и да доведу до аутизма.

       Утврђена је могућа повезаност пестицида и рака простате. Пестициди су могући кривци и за дебљину код мале деце, ако су им мајке биле изложене током трудноће, а постоји повезаност и са раком дојке.

       Аутори новог извештаја кажу да разне хемикалије представљају глобалну претњу и за људе и за животиње, од којих многе нису идентификоване и детаљно проучене. Неке од њих удишемо са прашином или их једноставно уносимо преко руку.

       СЗО је новим извештајем просто прекинула расправе о „могућој” штети и утврдила да „хемикалије изазивају болести, а за неке постоје чврсти докази о штетности”.

       Научници упозоравају да ово што се тренутно зна може бити тек врх леденог брега јер је очигледно да постоје и друге опасности. Упозоравају на кључну улогу хормона у развоју ткива и органа, што утиче на нерођену и врло малу децу која посебно могу бити осетљива на те материје.

       Извештај су скоро две године радили међународни стручњаци који су упоређивали и процењивали бројне студије на ту тему.

       Одређене урођене мане, попут оних на мушким полним органима такође су у порасту, као и појава леукемије код деце или рак мозга и тестиса, кажу здравствене статистике.

       Због тога СЗО истиче да су очигледно угрожене и животињске и биљне врсте и позива на додатна истраживања, па и на могућу забрану или макар веће ограничавање употребе многих хеликалија.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари