Све је више знакова да ће се генерал ас-Сиси кандидовати за председника Египта

МНОГИ ОКО НИЛА ЗА ЧОВЕКА КОЈИ ЈЕ СВРГНУО МОРСИЈА ВЕЗУЈУ НАДУ

ДА ЋЕ СЕ КАИРО КОНАЧНО ОСЛОБОДИТИ ТУТОРСТВА ЗАПАДА

Слике генерала ас-Сисија се могу видети свуда

  • Египат је задесила својеврсна „Сиси грозница“. Генералове слике могу се видети свуда, заједно са истакнутим некадашњим војним херојима. На улицама се продаје све што има лик Сисија - од чоколаде, до накита с његовим именом

        МНОГИ у Египту верују да је њиховој земљи сада најпотребнија стабилност након ескалације насиља и највећих унутрашњих сукоба у модерној историји ове изузетно важне земље.

        А многи међу тим многима главни фактор стабилности виде у генералу Абделу Фатаху ас-Сисију, човеку који се уздигао на сам врх након што је сменио и ухапсио легално изабраног шефа државе Мохамеда Морсија. Уосталом, још отад се спекулише да би се генерал ас-Сиси могао кандидовати и победити на предстојећим председничким изборима.

        Имајући у виду да је Морси прошле године, на првим демократским изборима, победио са свега 51% (49% је добио Ахмед Шафик, последњи премијер из Мубараковог кабинета), победа генерала Сисија је готово загарантована. Он, међутим, још није, барем тако истиче у јавности, донео коначну одлуку да се уопште кандидује.

        Он - као и Башар ал-Асад у Сирији - наводи да ће о свему „одлучити народ“.

        Али, један високи неименовани египатски официр рекао: „Рекли смо му да нам треба стабилност. Он је потребан Египту и људи га воле и траже. Надаље, ко се уопште може кандидовати осим њега? Не постоји нико ни приближно толико популаран у Египту“.

        Према писању Ројтерса, САД и другим западним силама, ово никако не одговара. То нимало не изненађује јер је Морси био у потпуности спреман да им држи страну, од економске (ММФ) до геополитичке сфере (Сирија).

        Иста агенција тврди да је Египат задесила „Сиси грозница“ - да се генералове слике могу се видети свуда, заједно са истакнутим некадашњим војним херојима. На улицама се продаје све што има лик Сисија - од чоколаде, до накита с његовим именом.

        Други истакнути египатски официр тврди: „Увек се препиремо око политике. Имали смо различита гледишта за време Мубарака и за време Морсија, али сада смо сви уједињени, сви стојимо иза Сисија. Још увек није дао директан одговор хоће ли се кандидовати, али смо свесни да нас слуша и да неће одбацити ту идеју“.

        Младелибералнеактивисте окренуле су масовну кампању у земљи под називом „Заврши своју услугу“. Са намером да скупе преко 15 милиона потписа за петицију којом се тражи председничка кандидатура генерала Сисија.

        Кампању су подржали и неки познати активисти као што је Сад Един Ибрахим који је провео неколико година у затвору за време Мубарака. „Сиси је спаситељ Египта, он ће нас спасити од мрака“, рекао је Ибрахим.

        На улицама Египта становници потврђују како је „Сиси грозница“ заиста стварност. „Волим Сисија, он је мој председник без обзира да ли ће се кандидовати или не. Млад је, жесток, али и религиозан. Он је - сви Египћани у једноме човеку“, рекла је једна становница Каира, Мона Ахмед.

        Сисија многи Египћани упоређују с националним херојем, председником Гамалом Абделом Насером, који је свргнуо с власти пробританску монархију 1952. и био један од кључних актера у оснивању Покрета Несврстаних.

        „Војска не жели власт, власт не жели ни генерал Сиси, али национална безбедност и стабилност у овом критичном тренутку је важна. Ако народ то буде желео, он ће морати да се кандидује“, анонимно се огласио и трећи човек из египатског војног врха.

        Сматра се да би евентуална Сисијева кандидатура била велики проблем за Запад, нарочито за САД које су имале одличне односе и с корумпираним режимом Мубарака и са исламистичким режимом Морсија. Сиси и људи око њега показали су да неће попустити под притиском САД које су ових дана донеле одлуку о укидању дела помоћи за Египат.

        У Египту није мало оних који верују да је управо Сиси историјска прилика да се њихова земља - након више деценија - ослободи доминације западних сила.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари