СТОКХОЛМ: Стотине младих три ноћи за редом пале аутомобиле и нападају полицију

НАЈВЕЋИ НЕРЕДИ У ШВЕДСКОЈ ПОСЛЕДЊИХ ГОДИНА, А СВЕ СЕ ДОГАЂА

У СИРОМАШНИМ УСЕЉЕНИЧКИМ ПРЕДГРАЂИМА

        НЕКОЛИКО стотина младих три ноћи заредом пали аутомобиле и напада полицију у сиромашним усељеничким предграђима Стокхолма, у најгорим нередима у Шведској последњих година.

       У уторак навече нападнута је полицијска станица у четврти Јакобсберг на северозападу града, оштећене су две школе, а центар за уметност и занатство је запаљен, иако је премијер Фредерик Реинфелдт недуго пре тога апеловао на мир.
Нереди у једној од најбогатијих европских престоница шокирали су земљу која се поноси својим социјалним правима и потакнули дебату о томе како се Шведска носи с незапосленошћу младих и навалом усељеника.

       „Прошле је ноћи запаљено 30 аутомобила”, саопштио је портпарол стокхолмске полиције Кјел Линдгрен. Осам људи је ухапшено, а података о повредама нема.
Нереди су вероватно изазвани полицијским убиством једног 69-годишњака који је у предграђу Хусби на улици витлао мачетом почетком маја, што је изазвало оптужбе за полицијску бруталност.

       Након више деценија практиковања „шведског модела” издашних социјалних повластица, Шведска од 90-их година смањује улогу државе на том пољу, што је изазвало најбржи раст неједнакости у друштву у некој од најразвијенијих западних земаља.

       Иако је просечан животни стандард и даље један од највиших у Европи, влада није одговорила на пораст сиромаштва и незапослености међу младима, што је највише погодило усељеничке заједнице.

       Левичарски лист Афтонбладет написао је да су нереди „гигантски промашај” владине политике која је изазвала стварање гета у предграђима. „Нисмо успели да многима у предграђима дамо наду у будућност”, казала је шведска опозицона политичарка Ана-Маргрете Ливх из Леве странке.

       Шведска има 15 посто становника који у њој нису рођени, највиши постотак међу нордијским земљама. Међу њима је незапосленост 16 одсто, а међу рођеним Швеђанима је без посла шест одсто.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари