Шиптари крећу на Македонију: Траже промену заставе и интегрисано управљање границом са Косовом и Албанијом

ТРАЖЕ ДА АЛБАНСКИ БУДЕ ДРУГИ ДРЖАВНИ ЈЕЗИК, ЧАК И УКЉУЧИВАЊЕ

У ПРЕГОВОРЕ СА ГРЧКОМ

  • Платформа три албанске странке, које су заједно добиле 18 мандата у парламенту, и без којих не може да се формира нова влада, има седам тачака, међу којима су брза интеграција у ЕУ и NATO и усвајање резолуције у Собрању којом се осуђује геноцид над Албанцима у Македонији у периоду 1912-1956.
  • ФАКТИ: Никола Груевски на све ово сигурно неће пристати, али зато „Американац“ Зоран Заев вероватно хоће, што ће му дати прилику да са Шиптарима формира владу. Међутим, на то ће Груевски вероватно одреаговати мобилизацијом македонске Македоније. То ће земљу увести у нову фазу политичке нестабилности и конфронтација, па су нови ванредни избори можда и најбоље што се Македонији може догодити…

        АЛБАНСКЕ партије које су на недавним ванредним парламентарним изборима добиле мандате у Собрању Македоније, усвојиле су данас заједничку платформу за преговоре о формирању нове македонске владе.

        Изјавом коју су потписали Демократска унија за интеграције (ДУИ), Покрет Беса и коалиција Алијанса за Албанце, тражи се промена Устава ради увођење албанског као другог службеног језика, тражи се и једнака заступљеност Албанаца у свим државним институцијама, и њихово укључивање у преговоре с Грчком о решавању спора о називу Македоније.

        Тим документом се тражи и дебата о химни, застави и државном грбу Македоније, да би државни симболи рефлектовали мултиетничност и етничку равноправност.

        Платформа три албанске странке које су заједно добиле 18 мандата у парламенту, и без којих не може да се формира нова влада, има седам тачака, међу којима су брза интеграција у ЕУ и NATO, добри односи са суседима и сарадња с Косовом и Албанијом у интегрисаном управљању границама.

        Један од захтева будућем партнеру у коалиционој влади Македоније је и усвајање резолуције у Собрању којом се, како се каже, осуђује геноцид над Албанцима у Македонији у периоду 1912-1956.

        Преговоре о формирању владе са албанским странкама најавили су лидери обе највеће странке - ВМРО ДПМНЕ Николе Груевског и Социјалдемократски савез Македоније (СДСМ) Зорана Заева.

        Те странке су добиле највише посланичких мандата на ванредним парламентарним изборима 11. децембра (ВМРО ДПМНЕ 51, а СДСМ 49), али ниједна не може да формира владу без албанских посланика у парламенту који има 120 места.

        Документ који су на иницијативу ДУИ Алија Ахметија потписали та странка, Покрет Беса и коалиција Алијанса за Албанце, објављен је два дана пред крајњи рок у којем председник Македоније Ђорђе Иванов треба да мандат за формирање владе да лидеру странке која је освојила највише посланичких места Николи Груевском.

        Уколико председник ВМРО ДПМНЕ и бивши премијер, у року од 20 дана не успе да формира владу, мандат за то добија председник СДСМ Зоран Заев.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари