Северна Кореја нове санкције СБ УН назвала гажењем свог суверенитета и „ратним чином”

„АКО САД ЖЕЛЕ ДА ЖИВЕ У МИРУ – МОРАЈУ НАУЧИТИ ДА КОЕГЗИСТИРАЈУ СА ЗЕМЉОМ СА НУКЛЕАРНИМ ОРУЖЈЕМ”

          СЕВЕРНА Кореја је назвала „ратним чином” нове санкције које јој је увео Савет безбедности УН на предлог Вашингтона.

          Министарство спољних послова у Пјонгјангу саопштило је:

          „Потпуно одбацујемо санкциону резолуцију склепану од стране САД и снага које пред њима пузе као грубо мешање које гази суверенитет наше републике и као ратни чин који разара мир и безбедност на Корејском полуострву и у региону у целини”.

          Северна Кореја је истим саопштењем упозорила да ће наставити да јача своје „одбрамбене атомске снаге” све до достизања „реалног паритета са Сједињеним Државама и престанка нуклеарних претњи, уцењивања и непријатељских дејстава са стране Вашингтона”.         

          „Ако САД желе да живе у безбедности – поручио је Пјонгјанг – морају одустати од непријатељске политике (према Северној Кореји) и научити се коегзистенцији са земљом која располаже нуклеарним наоружањем. Све земље које су гласале за последњу резолуцију сносиће одговорност за њене последице и скупо платити за оно што су учиниле”.

          Савет безбедности УН пооштрио је у петак увече санкције против Северне Кореје једногласним усвајањем нове резолуције о испоруци нафте и ангажовању севернокорејских радника у иностранству. То је девета серија санкција на иницијативу САД, због балистичких и нуклеарних проба Северне Кореје.

          Резолуција уводи забрану извоза Северној Кореји око 90 одсто нафтних производа и тражи повратак свих држављана Северне Кореје који раде у иностранству у року од 12 месеци.

          У резолуцији је и забрана извоза из Северне Кореје прехрамбених производа, машина, електричне опреме, угља, текстила, камена, дрвета и магнезита, као и увоза у Северну Кореју природног гаса у течном стању.

          Пјонгјанг је од септембра 2016. извео шест нуклеарних проба и неколико тестова балистичких ракета које су забрањене ранијим резолуцијама УН.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари