Размере америчког шпијунирања Немачке упоредиве са шпијунирањем Кине
ПРЕДСЕДНИК ЕВРОПАРЛАМЕНТА МАРТИН ШУЛЦ ШОКИРАН, ТРАЖИ ОБЈАШЊЕЊЕ ВАШИНГТОНА И БОЈИ СЕ ОЗБИЉНИХ ПОСЛЕДИЦА ПО ОДНОСЕ САД И ЕУ
- Америчка Агенције за националну безбедност (НСА) третира Немачку као партнера „треће класе” над којим је потребан јачи надзор него над другим земљама ЕУ
- НСА просечно дневно прати до 20 милиона телефонских разговра и близу десет милиона интернет-конекција у Немачкој
- САД прислушкују у Француској близу два милиона конекција дневно, а једино су Канада, Аустралија, Велика Британија и Нови Зеланд експлицитно изузети од „шпијунских напада”
- Шеф дипломатије Луксембурга Жан АСЕЛБОРН: „Ако су ови извештаји тачни, то је одвратно! Сједињеним Државама било би боље да прате своје тајне службе него своје савезнике”
РАЗБУКТАВА се нова трансатлантска шпијунска афера, иако се сви главни актери труде да све некако задрже унутар породице.
Врх главног кривца - америчке Агенције за националну безбедност – засад се уздржава од коментара на објављено у немачком магазину „Шпигл”.
Додуше, председник Европског парламента Мартин Шулц оштро је и хитно реаговао на причу да АНБ прислушкује ЕУ и у Вашингтону, и у Њујорку, и у самом Бриселу. Саопштио је да је „шокиран” и „озбиљно забринут” због извештаја да су америчке власти шпијунирале канцеларије ЕУ.
„Ако су ти наводи тачни, то је изузетно озбиљно питање, које ће имати веома озбиљне последице на односе између САД и ЕУ”, нагласио је Шулц.
„У име Европског парламента, захтевам потпуно разјашњење и информације које би САД требало да доставе о овом питању”, закључио је Шулц.
Мартин Шулц
Шеф дипломатије Луксембурга Жан Аселборн рекао је за „Шпигел”: „Ако су ови извештаји тачни, то је одвратно! Сједињеним Државама било би боље да прате своје тајне службе него своје савезнике. Морамо одмах да добијемо гаранције са највишег нивоа да ће ово моментално престати.”
А „Шпигл” иде даље. Данас је објавио да САД месечно „прислушкују„ пола милијарде телефонских позива, мејлова и текстуалних порука само у Немачкој.
„Шпигл” је притом цитирао интерни документ америчке Агенције за националну безбедност (НСА), у ком САД означавају Немачку као партнера „треће класе” и по ком је надзор над Немачком јачи него над другим земљама Европске уније, а размере електронског праћења су упоредиве са размерама шпијунирања земаља као што су Кина, Ирак, или Саудијска Арабија.
„Шпигл” преноси статистичке податке по којима просечно дневно НСА прати до 20 милиона телефонских разговра и близу десет милиона интернет-конекција у Немачкој.
Документ показује да НСА надзире телефонске позиве, текстуалне поруке, електронску пошту и интернет „четовање”, као и да су подаци о повезивању меморисани у њеном штабу, пренео је Ројтерс.
Према немачком недељнику, САД прислушкују у Француској близу два милиона конекција дневно, а једино су Канада, Аустралија, Велика Британија и Нови Зеланд експлицитно изузети од „шпијунских напада”.