Просечна цена стана у центру Лондона – изнад милион фунти

ПРОСЕЧНА НЕКРЕТНИНА У ЦЕНТРУ ЛОНДОНА КОШТА 1,5 МИЛИОНА ДОК ЈЕ У ОСТАТКУ ЕНГЛЕСКЕ ОКО 220 ХИЉАДА ФУНТИ

  • Лондонско тржиште некретнина за становање је опет у експанзији и цене су сада изнад нивоа на коме су биле 2008. године. Платити више од 1000 фунти за квадратну стопу (мање од десетине квадратног метра), - овде уопште није чудан потез
  • У Кенсингтону и Челсију је просечна цена већ је прешла милион фунти
  • На помаму за некретнинама и раст цена утичу и владине иницијативе, попут оне за помоћ у куповини, која омогућава људима да плате некретнине од 600 хиљада са учешћем од само 5 одсто
  • Око 60 одсто станова и кућа у Лондону у последњих неколико година купили су странци. Од тога, три четвртине је купљено да би се издавало
  • Истеране ценама из централног Лондона, многе породице више не могу себи да приуште да живе било где у престоници

         СМЕШТЕНА у сенци мртвог горостаса из 1930-их, Батерси електричне централе, зграда са 1200 апартмана, од блиставог стакла и челика, наткриљује Челси Бриџ и изгледа сасвим савремено.

         С погледом на Темзу, једва километар и по од Кингс роада, у суседству прекрасног парка, то је локација коју би многи успешни људи волели да зову својим домом.

         Али живот на таквој адреси има своју, и то папрену, цену. Један једнособни стан од 43 квадрата са малим балконом може бити ваш за- пола милиона фунти. И биће ваш само ако се одмах покренете, јер се такве некретнине не задржавају дуго на тржишту, зато јер их се понуди релативно мало.

         Агенти за некретнине процењују да су око 60 одсто станова и кућа у Лондону у последњих неколико година купили страни купци. Од тога, три четвртине је купљено да би се издавало.

         У лудом свету лондонских некретнина, платити више од 1000 фунти за квадратну стопу (мање од десетине квадратног метра), уопште није чудан потез. Лондонско тржиште некретнина за становање је опет у експанзији и цене су сада изнад нивоа на коме су биле 2008. То се не може наставити, кажу песимисти. Или ипак може, како веле заговорници раста.

         Раст овог, како неки сматрају, балона од сапунице, је неумољив. Агенти за некретнине са ентузијазмом причају о строгом центру Лондона (приме централ Лондон –ПЦЛ), а то су они делови града гје се некретнине редовно плаћају више од милион фунти.

         Цене у овим деловима су сада 18 одсто више него 2008, пре економског слома. Купци се утркују да зграбе стан или кућу. Потражња у ПЦЛ-у је 15 одсто већа него прошле године. Број продатих некретнина је порастао за 8 одсто.

Квадрат 12 хиљада: Зграда поред Батерси централе

         У Кенсингтону и Челсију је просечна цена већ је прешла миллион фунти. Неколико других крајева, укључујући Хамерсмит и Фулам, Вестминстер и Кемден, нису далеко. Цифре које се очекују из Националног статистичког завода ове седмице вероватно ће потврдити континуирани раст цена.

         И цене у „супер приме сегменту тржишта”, оне веће од десет миллиона, такође расту. Пале су 20 одсто после 2008, али су сада већ 10 одсто изнад тадашњег нивоа!

         „Што су више биле цене пре слома, сада су више порасле” каже Ричард Донел, директор истраживања у Hometrack-u, компанији која се бави анализом тржишта некретнина. Сада се чини као да се крах Leman brothers-a није ни догодио.

         Утицај страних инвеститора је кључни у овој трци. Између 2010. и 2011. многи купци са друге стране мора, у страху шта ће се десити са евром ако Грчка изађе из еврозоне, куповали су станове у Лондону као заштитну меру, ограду од света у коме цене само падају.

         Истраживање које је објавила агенција Knight Frank каже да 53 одсто „ПЦЛ” некретнина продатих од марта 2012. до марта 2013. за више од два милиона припада страним купцима.

         Држављани земаља еврозоне купили су 10 одсто, инвеститори из источног блока су други са девет одсто. Што се више пењемо лествицом вредности, проценат страних купаца је све већи, па је њихов удео у купљеним некретнинама вреднијим од 5 милиона, у ПЛЦ зони, близу 60 одсто.

         Ова „трка за квалитетом” је узроковала огромну разлику између Лондона и остатка земље.

         Fathom Consalting, који ради економске анализе, каже да просечна некретнина у центру Лондона кошта 1,5 милиона док је у остатку Енглеске око 220 хиљада фунти.

         Централни Лондон обично је вукао цело краљевство из кризе, каже Лиам Бејли, шеф истраживања резиденцијалних некретнина у Knight Frank. Тај ефекат таласа се у почетку ипак није десио.

         До сада, већина купаца који стижу у Лондон више нису странци, јер се поверење враћа и међу Британце. Релативна снага тржишта је донела нови оптимизам и постоји опште уверење да је прстоница изашла из олује кризе.

         И други фактори имају утицаја. Владине иницијативе, попут оне за помоћ у куповини, која омогућава људима да плате некретнине од 600 хиљада са учешћем од само 5 одсто, помажу ценама да расту.

         Такође, утичу и ниске каматне стопе које чине све јефтинијим. Сигнали од Марка Карнија, новог гувернера Енглеске централне банке, да ће стопе остати ниске и после избора 2015. године, неће угрозити атмосферу раста.

         Најбрже растуће зоне су сада улице Барнс и Херн хил, са растом од преко 50 одсто од пада 2008. године

         Чак су и агенти за некретнине изненађени јагмом која влада. Knight Frank је прогнозирао да ће цене у ПЦЛ остати исте у 2013, а сада предвиђа раст до 6 одсто.

         Ипак, цене у остатку Лондона расту брже него у центру, где показују знаке успоравања. Цене у Кенсингтону и Челсију, на пример, порасле су 12,2 одсто до јуна 2012. За годину дана, али само 9,5 одсто за следећих годину. Раст у остатку Лондона је био 6,9 у поређењу са 6,4 из претходне године.

         Ланчани ефекат се шири и на неке зоне на које не бисте очекивали. Од јуна 2011. до јуна 2012. у Дагенхаму су пале за 1,1 одсто, да би за следећих годину дана порасле за 7,5 одсто!

         Истраживања Hamertrack-a кажу да су нека даља предграђа постала „вруће зоне”. Најбрже растуће зоне су сада улице Барнс и Херн хил, са растом од преко 50 одсто од пада 2008. године.

         Да ли је ово мехур од сапунице?

         „Моје мишљење је да није”, каже Баилеy.

         „Све је у тражњи, Лондон је сигурно најдинамичније место у Европи и људи желе да живе овде. То је и питање понуде, која сада расте, али је увек била мања од потребне у Лондону”, каже он.

         Просечан депозит који је потребан да бисте први пут купили некретнину у Лондону процењен је на 84 хиљаде фунти

         Аналитичари у Fathom consulting-u су скептичнији. Они упозоравају да је евро ојачао, јер су се страхови од урушавања еурозоне смањили. Резултат је да позиција Лондона као сигурног скровишта није више тако значајна.

         „Сада постоји ризик да ће ефекат „сигурног раја” из 2010. и 2011, који је био скопчан са страхом од распада заједничке европске валуте, почети да се губи. Ако овај страх потпуно нестане, цене би могле пасти и до 10 одсто” кажу у Фатхому.

         Историја нас учи да би се тај пад одразио и на остатак Лондона. Али, и ако се тај пад деси, то неће много значити за милионе људи који се труде да се одрже на лествици лондонских некретнина.

         У марту прошле године студија коју је урадила институција за смештај бескућника Схелтер показала је да 65 одсто Лондонаца, који немају своју некретнину, очекује да никад и неће бити у прилици да је купи, макар у своме крају.

         Просечан депозит који је потребан да бисте први пут купили некретнину у Лондону процењен је на 84 хиљаде фунти. Готово четвртина Лондона изнајмљује некретнине, што је за 15 одсто више него пре једну деценију.

         Истеране ценама из централног Лондона, многе породице више не могу себи да приуште да живе било где у престоници.

         „Сваки раст цена кућа и станова значи хиљаде фунти додатих на просечну цену куће, и све даље снове о свом крову над главом за многе” каже Кемпбел Роб, извршни директор Схелтера.

         Или, рецимо то на други начин: што се деси у Лондону више не остаје у Лондону. Бум цена у престоници сада има озбиљне последице на цело Уједињено краљевство.

 

         (Џејми Довард и Луиз Мун)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари