Повезана са Русијом, привреда Украјине би додатно расла два одсто годишње
ЗВАНИЧНИ КИЈЕВ ИЗРАЧУНАО - КОЛИКУ БИ КОРИСТ ИМАО ОД ПРИСТУПАЊА ПОСТСОВЈЕТСКОЈ ЦАРИНСКОЈ УНИЈИ
- У Кијеву су убеђени да да би приступање Царинској унији било стварно уносно уколико би цене гаса из Русије биле за Украјину смањене до 60 одсто, односно - до $165 за хиљаду кубних метара
ЈОШ пре него што је Кијев добио статус посматрача у Царинском савезу Русије, Белорусије и Казахстана - у Украјини су вођене оштре полемике о сврсисходности приступања овој структури.
Украјинска влада је зато пожелела да стави тачку на те спорове, па је премијер Николај Азаров наручио од међуресорске групе стручњака економско истраживање.
Московски лист „Известија“ је проучио тај затворени за јавност документ и открио да корист од приступања Украјине Царинском савезу ипак постоји, при поштовању одређених услова.
„Општи ефекат у првој години се процењује као позитиван и износи 2,7-3,2% обима производње и 1,8-2,2% БДП Украјине. У наредних неколико година ефекат би се процентуално смањио, али би, без сумње, био позитиван и држао се на н 1,5-јмање1,7% раста БДП на годишњем нивоу“ - каже се у том извештају.
Међутим, према закључцима међуресорне групе, неопходно је остварити низ услова. Један од њих је да чланице Царинског савеза (Русија, Белорусија и Казахстан) учине неколико уступака Кијеву.
Тематски ти уступци могу да се групишу у три правца: очување преференцијала за украјинску робу, давање гаранција за коришћење украјинског економског потенцијала и давање Украјини компензације за евентуалне санкције од стране земаља Светске трговинске организације.
Главни се услов традиционално тиче природног гаса.
У Кијеву су убеђени да да би приступање Царинском савезу било стварно уносно уколико би цене гаса из Русије биле за Украјину смањене до 60%, односно до $165 за хиљаду кубних метара.
„Смањење цене увозног гаса ће позитивно би утицало на развој економије Украјине само у краткорочној перспективи. Узимајући у обзир да ће у наредним периодима цене гаса расти по 20% годишње до нивоа светске цене, Украјина неће имати тако максимални ефекат, као прве године приступања Царинском савезу“ - наглашава се у документу.
Аутори извештаја нису заборавили ни фактор нафте. Према њиховом мишљењу, у оквирима Царинске уније неопходно је укинути царину на извоз сирове нафте што ће, како се очекује, смањити њену цену за 30%, као и на нафтне деривате (коначна цена би се смањила за 19,8%).
Међуресорна група, међутим, упозорава да се то после може вратити Украјини - сирова нафта ће имати малу потражњу код локалних рафинерија нафте, јер због застареле опреме оне не могу да производе гориво европског квалитета, и на украјинско тржиште ће кренути реке јефтинијих и квалитетних производа од нафте из Белорусије.
Један од најзанимљивијих захтева украјинске стране је тражење компензације за евентуалне санкције од стране Светске трговинске организације. Ради се о томе да су царине на извоз у Царинску унију веће него у Светској трговинској организацији, и ако их Украјина повећа - то би јој направило проблеме са Светском трговинском организацијом.
Компензацију при таквом развоју ситуације Кијев процењује на $1,9-2,3 млрд.
И, на крају, Украјина би желела да се реализују заједнички инфраструктурни и индустријски пројекти, например - стварање у оквирима Царинске уније „житног ОПЕК“.
Твроци извештаја признају да ефекат интеграције Украјине у Царинску унију може да се процени само краткорочно и средњорочно - највише на 7 година. Али генерално, према речима Валерија Мунтијана, шефа међуресорне групе, смисао постоји.
- Без обзира на ризике, заједничке тенденције по свим чињењицама за економију Украјине показују позитиван ефекат. Највећи ће се појавити захваљујући развоју кооперативних веза, стварању заједничког иновативног простора и привлачењу инвестиција и међународних кредита за заједничке пројекте и програме - појаснио је он за „Известија“.
При том је Минтијан истакао да ће Украјина, у случају приступања Царинској унији, ного млежерније водити преговоре о интеграцијама у ЕУ.
- Ми не смемо да изгубимо тржиште земаља Царинске уније. Сматрам да ће Украјина имати више користи ако буде сарађивала са ЕУ у блоку са земљама Царинске уније и Јединственог економског простора. То је стратешки сасвим исправно - подвукао је он.
Превела Марија Петрова