Пјонгјанг тестирао минијатурну, али моћну нуклеарну бомбу
ОСУДАМА СЕ ПРИДРУЖИО И ИРАН КОЈИ ТРАЖИ ЛИКВИДАЦИЈУ
СВЕТСКИХ АРСЕНАЛА ОРУЖЈА ЗА МАСОВНО УНИШТАВАЊЕ
Ким Џонг Ун
- Северна Кореја је наводно корак ближе изради нуклеарних бојевих глава, довољно малих да на ракети дугог домета могу угрозити САД
СЕВЕРНА Кореја је извела своју трећу подземну нуклеарну пробу.
Пјонгјанг наводи да је тестирана „лакша, минијатурна атомска бомба“ која има већу експлозивну моћ него направе коришћене у ранијим тестовима
Проба је изведена на локацији на североистоку земље, јавили су севернокорејски медији, док су амерички сеизмолози регистровали потрес снаге 4,9 степени Рихтера.
Тестирање минијатурне нуклеарне бомбе могло би довести Пјонгјанг корак ближе изради нуклеарних бојевих глава, довољно малих да на ракети дугог домета могу угрозити САД.
Државни медији наводе да је тест обављен у безбедном окружењу и да Северна Кореја на тај начин реагује на „нечувено“ непријатељство САД којим се, како се наводи, крши право Пјонгјанга да лансира сателите.
Савет безбедности Уједињених нација одржао је ванредну седницу због ове нуклеарне пробе.
Пошто је Северна Кореја 12. децембра 2012. лансирала ракету дугог домета и послала сателит у свемир, Савет безбедности УН, укључујући и Кину, под притиском САД, Јужне Кореје и Јапана, усвојио је резолуцију којом су Пјонгјангу уведене нове санкције.
Ово је први нуклеарни тест у Северној Кореји од доласка на власт Ким Џонг Уна у децембру 2011, након смрти његовог оца Ким Џонг Ила.
Нова севернокорејска нуклеарна проба, трећа је од 2006. Године.
Генерални секретар Уједињених нација Бан Ки Мун оценио је да је реч о „тешкој повреди“ резолуција Савета безбедности УН-а.
Из Вашингтона је поручено да је севернокорејска нуклеарна проба „изузетно провокативан потез“ који угрожава безбедност САД и мир у свету.
Барак Обамаје обећао да ће „наставити са предузимањем корака неопходних за самоодбрану“ САД и њених савезника и позвао међународну заједицу да предузме „брзе и јасне кораке“.
Обама је истакао да нуклеарне пробе „не чине Северну Кореју безбеднијом“, а Пјонгјанг „жељом за оружјем за масовно уништење све више изолује и осиромашује свој народ“.
Севернокорејску нуклеарну пробу осудили су и Москва и Токио, оцењујући даПјонгјанг крши резолуције УН.
Пекинг је изразио „чврсто противљење“ нуклеарној проби Северне Кореје и заложио се за нове разговоре о нуклеарном разоружавању.
Иранске власти саопштиле су да се противе севернокорејској нуклеарној проби, нагласивши да „ниједна земља“ не треба да поседује атомско оружје.
„Морамо да дођемо до тачке кад ниједна земља неће поседовати нуклеарно оружје и кад ће сво нуклеарно оружје и оружје за масовно уништење бити ликвидирано. Истовремено, све земље морају да имају право на коришћење нуклеарне енергије у мирнодопске сврхе“, нагласио је портпарол иранског министарства спољних послова Рамин Мехманпараст.