Оланд предложио да макар еврозона прерасте у Сједињене Државе Европе

ФРАНЦУСКИ ПРЕДСЕДНИК СМАТРА ДА ЈЕ ЗА ДВЕ ГОДИНЕ МОГУЋЕ

И ПОТРЕБНО СТВОРИТИ ЈЕДИНСТВЕНУ ВЛАДУ

  • Оландова иницијатива подразумева формирање кабинета министара са сталним председником и сопственим буџетом и да се тај кабинет скупља једном месечно како би доносио обавезујуће одлуке за читаву ЕУ
  • Јединствена економска влада била би унапређена верзија постојеће Еврогрупе, па би функција националних министара економије и финансија било само преношење воље еврозоне својим сународницима, - рекао је за московски лист „Известија“ стручњак за унутрашњу политику ЕУ Бриселског слободног универзитета Оливије Коста

       ПРЕДСЕДНИК Француске Франсоа Оланд предложио је да се еврозона претвори у уједињену федеративну државу, налик на САД.

       А први корак према том циљу, по његовом мишљењу, треба да буде формирање владе која ће на наднационалном нивоу решавати економска питања. При том наглашава: да то може и треба да се уради за свега две године.

       Према мишљењу стручњака. циљ ове и овакве Оландове иницијативе је, између осталог, и преузимање од Берлина статуса законодавца политичке моде у ЕУ.  

       Француси лидер је убеђен да Европу, која све више тоне у рецесију, може спасити само кретање ка већој интеграцији и што је битно - заједничка економска влада.

       Оланд сматра да је неопходно формирати кабинет министара са сталним председником и сопственим буџетом и да се тај кабинет скупља једном месечно како би доносио обавезујуће одлуке за читаву ЕУ.

       Париз је већ иницирао да се Оландова иницијатива детаљније разматра унутар  Уније на међувладиној конференцији, чији ће датум бити одређен на Савету ЕУ у јуну.  

       Формирање економске владе еврозоне - није нова идеја јер су током три године трајања кризе идруге чланице ЕУ (Холандија, Финска, Аустрија) исступале са сличним предлозима. У њиховом случају, међутим, даље од приче, бар до сада, није се ишло.

       Неће се ићи ни овог пута - сматра директор Центра за европска истраживања Економског факултета руског Државног Универзитета Тимофеј Бордачев.   

       Формирање заједничке владе еврозоне захтеваће ревизију базичних споразума на којима почива ЕУ, а то значи - потпуни консензус свих 17 чланица, ратификацију од стране сваке државе, указао је и стручњак за унутрашњу политику ЕУ Бриселског слободног универзитета Оливије Коста.

       Према његовом мишљењу, проблем за Оланда и његове истомишљенике биће и страх од губитка и овако (посебно после увођења јединствене валуте) доста смањених овлашћења држава-чланица.  

       - Јединствена економска влада била би само унапређена верзија постојеће Еврогрупе, па би функција националних министара економије и финансија било само преношење воље еврозоне својим сународницима, - рекао је Коста за московски лист „Известија“.  

       Заједничка економска влада би, према Оландовој визији, добила могућност чвршће контроле националних буџета и опорезивања. На крају би испаштала осетљива социјална политика, која највише кошта државе, упозорио је такође Коста. Јер, било да је у питању изградња болница или повећање пензија, националне владе би морале да траже за то средства од заједничког министарства.  

       - Социјалиста Франсоа Оланд то врло добро схвата, наглашава Коста. Његове тренутне изјаве могу да се објасне само жељом да се добије на важности у очима француских бирача, многи од којих су прошле године изгубили у њега поверење.  

       Оланда, између осталог, оптужују и за недостатак јасне европске политике и за „савијање“ пред Немачком, која инсистира на мерама чврсте економије. Како сматра Коста, француски председник, наступајући са громким изјавама, покушава да убеди Французе да иницијатива за развој Европе из Берлина прелази у његове руке.  

       За неколико месеци у Јелисејској палати, Франсоа Оланд је проглашен за најнепопуларнијег шефа државе.

       Незапосленост у Француској је достигла рекордних 11%, а у првом кварталу 2013. њена економија је опала за 0,2%.   

       Превела Марија Петрова

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари