ОБАМА: Нису праћени Американци, нису прислушкивани телефонски разговори
ПРЕДСЕДНИК САД УВЕРАВА СУНАРОДНИКЕ ДА ЈЕ НАЂЕНА
„ПРАВА РАВНОТЕЖА“ ИЗМЕЂУ БЕЗБЕДНОСТИ И ПРИВАТНОСТИ
- Вашингтон пост објавио да NSA већ шест година спроводи програм „ПРИЗМА“, који има ознаку највеће тајности, а да владина обавештајна агенција преко сервера великих интернет компанија има потпуни приступ огромном броју података
- Прислушкивано је и праћено све - Microsoft и све што нуди на интернету од 2007. године, Yahoo и AOL од 2008., Google и Facebook од 2009., YouTube од 2010., и Apple од прошле године
- Apple саопштио да та компанија никада није чула за програм „ПРИЗМА“, слично стигло и из Facebook-a, а обе компаније тврде да било ко из владиних агенција не може да приступи њиховим серверима. Microsoft и Yahoo саопштили да нису омогућили приступ безбедносним службама у њихове датотеке
АМЕРИЧКИ председник Барак Хусеин Обама стао је у одбрану новооткривених владиних програма за прислушкивање телефона и праћење корисника на интернету, истићући да су под будном пажњом Конгреса и судова.
Обама је нагласио да је његова администрација одредила „праву равнотежу“ између безбедности и приватности.
Он је истакао да праћење корисника на интернету и електронске поште не обухвата америчке грађане.
Према његовим речима, владине агенције не прислушкују телефонске разговоре.
Обама је додао да су програми Агенција за националну безбедност одобрени у Конгресу и да су под непрестаном пажњом комитета за обавештајне податке и судова за тајне обавештајне податке.
Амерички председник је још рекао да је и он био скептичан према тим програмима, али да је након извршених процена и успостављања безбедносних мера, схватио да „од програма има користи“.
Вашингтон пост синоћ је, иначе, открио детаље тајног програма „ПРИЗМА“, којим су праћени сви подаци и комуникације милиона људи на друштвеним интернет мрежама.
Та вест појавила се 24 сата после оне коју је објавио британски Гардијан који је изнео податке да Национална агенција за безбедност (NSA) тајно прикупља информације и телефонске листинге америчких грађана који користе услуге мобилног оператера Верајзон.
Вашингтон пост тврди да NSA већ шест година спроводи програм „ПРИЗМА“, који има ознаку највеће тајности. Владина обавештајна агенција преко сервера великих интернет компанија има потпуни приступ у огроман број података.
Прислушкивано је и праћено све - Microsoft и све што нуди на интернету од 2007. године, Yahoo и AOL од 2008., Google и Facebook од 2009., YouTube од 2010., и Apple од прошле године.
Дакле: све што сте писали на Google пошти, ваше поруке на Facebookу, као и ставови које износите на Twitter-у - све посматра „Велики брат“, пише Вашингтон пост. А да је писање угледног престоничког дневника тачно, потврдио је касно синоћ Џејмс Клапер, директор Националне обавештајне службе, која обједињује све безбедносне агенције САД, рекавши да је обелодањивање програма „ПРИЗМА“ „за жаљење“ и да представља опасност по националну безбедност Америке.
Клапер је додао и да постоје „бројне нетачности“ у извештајима медија, али није прецизирао о чему се ради.
Вашингтон пост пише, позивајући се на „разочараног званичника служби безбедности“, који је листу открио целу причу, да је програм „ПРИЗМА“ одобрио амерички федерални суд и да су са њим били упознати чланови Комитета за обавештајне послове Конгреса, који су били обавезани да чувају државну тајну.
„ПРИЗМА“ омогућава америчким тајним службама да прате стотине милиона људи на интернету у целом свету, у реалном времену. Према подацима до којих је Пост дошао, прати се огроман број људи у иностранству, а под надзором могу да буду и сви Американци који остварују контакт са људима у иностранству преко интернета.
Портпарол Беле куће Џош Ернерс рекао је синоћ новинарима да је надгледање „одлучујуће оруђе у заштити нације од терористичких претњи“ и да „омогућава службама да открију да ли су неке особе у САД укључене у терористичке активности са људима који се налазе ван Америке“.
NSA је преко програма „ПРИЗМА“ пратила и све трансакције остварене путем кредитних картица. Највећи број компанија које се помињу у програму демантовало је да зна било шта о њему, истичући да су све време поступале у складу са законом.
„Google се брине о безбедности података својих корисника. Ми откривамо податке о нашим корисницима државним службама у складу са законом и проверавамо сваки такав захтев веома пажљиво“, саопштила је компанија.
Из Apple-а поручују да „никада нису чули за програм ПРИЗМА“.
Слично кажу и у Facebook-у, демантујући у изјави за AFP да било ко од владиних агенција може да приступи њиховим серверима.
Microsoft и Yahoo су саопштили да нису омогућили приступ безбедносним службама у њихове датотеке.
До велике афере је дошло управо пред сусрет Обаме са кинеским председником Сји Ђинпингом у Калифорнији, на коме је, између осталог, требало да буде речи о замеркама Кини за сајбер-шпијунажу.