Нобел ЕУ за Клауса је „виц”, а Тадић међу онима који су у трансу
УГЛАВНОМ ОЧЕКИВАНЕ РЕАКЦИЈЕ НА ОДЛУКУ НОБЕЛОВОГ КОМИТЕТА
ЗВАНИЧНИЦИ Европске уније – како се једино и могло очекивати – у трансу су због одлуке Нобеловог комитета да ЕУ добије награду коју је већ добио председник највеће агресорске силе у модерној историји – председник САД Барак Обама.
Чешки председник Вацлав Клаус један је од ретких државника у Европи који се критички поставио према „историјском признању историјском пројекту“.
Ако ико у Европи, Србија је на својој кожи осетила – колико је ЕУ миротворна и колико је заслужила Нобелову награду за мир. А ипак је њен бивши председник Борис Тадић, који је на том положају био осам година, одушевљено изјавио и да је ЕУ више него заслужени Нобеловац и да Србија сад има разлог више да се придружи тој агресорској структури.
Уосталом, читајте:
БАРОЗО: Заслужено признање европском пројекту
ПРЕДСЕДНИК Европске комисије Жозе Мануел Барозо изјавио је да је додељивање Европској Унији Нобелове награде за 2012. годину `велика част за свих 500 милиона Европљана и за европске институције`.
Према речима Бароза, додељивање награде је „оправдано признање европском пројекту који функционише ради благостања грађана ЕУ и света у целини”.
„Нобелов комитет, а у суштини међународна заједница, шаље веома важну поруку Европи: Европска унија представља велику вредност и треба да је чувамо ради добробити Европљана и несумњиво, читавог света” - закључио је Барозо.
РОМПЕЈ: Потврда да је ЕУ глобални миротворац
ПРЕДСЕДНИК Европског савета Херман ван Ромпеј био је једнако одушевљен, рекавши: „Додељивање Нобелове награде за мир 2012. године Европској Унији представља потврду да је она глобални миротворац. ЕУ је заиста највећа светска мировна институција у историји. У ЕУ више никада неће бити рата”.
Ромпеј је наставио: „То је признање и нашим претходницима и грађанима у протеклих неколико деценија. ЕУ наставити са својом глобалном миротворном улогом”.
ВЕСТЕРВЕЛЕ: Најуспешнији пројекат у историји света
МИНИСТАР иностраних послова Немачке Гвидо Вестервеле такође је високо оценио одлуку из Стокхолма:
„То је грандиозна одлука која ме чини поносним и срећним. Европска интеграција – је најуспешнији пројекат у историји света”.
Немачки министар је истакао да су се из „руина после два ужасна светска рата родили мир и слобода”.
Кушнер зачуђен, Делор - ганут
МЕЂУТИМ, бивши министар иностраних послова Француске, Бернар Кушнер, зачуђен је одлуком Нобеловог комитета, пошто се, сматра он, ЕУ недовољно активно бори за мир на међународној арени.
„Веома сам зачуђен! Не схватам до краја да ли су желели да награду дају за напоре у помоћи развоју (сиромашних земаља) јер ЕУ на то троши знатно више новца од САД или агенције УН. Што се мира тиче, сматрам да ми недовољно учествујемо у томе” - изјавио је Кушнер.
„Не губите из вида да су „Лекари без граница” и Ваш слуга покорни добили Нобелову награду за мир (1999. године) за јасна и прецизна достигнућа. Сада у ЕУ има 27 земаља од којих неке никада нису учествовале у постизању мира. То је, у најмању руку, двосмислено. Ако је награда ЕУ додељена да више уради, онда је то добро” - рекао је Кушнер.
Бивши председник Европске Комисије (1985-1995) и један од идеолога јединствене Жак Делор, чак је ганут одлуком Нобеловог комитета.
КЛАУС: То мора да је неки виц!
КАКО се и могло очекивати, председник Чешке Вацлав Клаус веома критички се поставио према тој одлуци.
"Председник Клаус у то не верује и мисли да је то виц", саопштиоо је Клаусов портпарол Радим Охват.
ВАЛЕНСА: Навикао сам на појединачне награде
ИЗБОР овогодишњег добитника Нобелова награде за мир изненадио је и лауреата те награде из 1983. године, бившег председника Пољске Леха Валенсу који је награду добио као симбол отпора Пољака комунистичком режиму.
"Навикао сам на појединачне награде", објаснио је Валенса репортерима листа Дјењик.
"Тврдње да се награда политизује су претеране. Европска унија је више него држава, то је више него политика. Иако је критикују непрестано се шири", рекао је Валенса.
Пољски нобеловац уверен је да настаје нови тренд да се награде за мир додељују институцијама, мада се он лично надао да ће ове године награду добити белоруски или кинески дисиденти.
ТАДИЋ: Највећи успешан пројекат мировне политике у историји
ПРЕДСЕДНИК Демократске стране Борис Тадић изјавио је да је Европска унија заслужено добила Нобелову награду за мир јер је највећи успешан пројекат мировне политике у историји човечанства.
Тадић је у изјави Танјугу рекао да је придружење Србије ЕУ, које је, како је истакао, данас доведено у питање, једини начин да се умире сукоби на простору западног Балкана и да се кроз мировну политику стигне до економског просперитета.
"Одлично је што је ЕУ добила Нобелову награду за мир. Србија треба да се придружи ЕУ јер је тај мировни пројекат обезбедио не само да се у Европи први пут у историји живи у миру, него и достигао највиши животни стандард на том простору. Мировна политика је оно што води економском просперитету и бољем квалитету живота сваког појединачног грађанина на европском континенту", казао је Тадић.
"Неко рече како је ЕУ данас добила Нобелову награду за мир када се суочава са економским проблемима. Па, добила је Нобелову награду за мир, а не за економију, али у миру се најбоље решавају и економски проблеми. Ја сам уверен да ћемо и од наших европских интеграција и прикључења новом нобеловцу сви заједно имати користи", истакао је лидер ДС.
МОСКВА: Деградација Нобелове идеје
Људмила Алексејева
РУСКИ борци за људска права су поводом награђивања ЕУ, у најмању руку, у недоумици.
Сматрају да је, прво, награду требало доделити истакнутим појединцима, и друго, да је сама ЕУ далеко од властитог унутрашњег мира.
„Имам добар однос према ЕУ, али награду треба додељивати људима који често ризикују животе у реалној борби за мир, а не институцијама” - рекао је лидер покрета „За људска права” Љев Пономарјов
„То је лоша и исувише исполитизована одлука”, сматра он.
Он је садашњу одлуку упоредио са доделом Нобела за мир председнику САД Бараку Обами.
Председница московске канцеларије Хелсиншког одбора за људска права Људмила Алексејева, без обзира на добре односе са ЕУ, сматра да није добра одлука да се Нобелова наградад додели Унији јер је то деградација основних ставова Нобела.
„Да ли су заслужили, да ли је то правична одлука, то не могу да знам зато што то решава Нобелов комитет, а не ја. Али, мени се, искрено говорећи, та одлука не допада, зато што је ЕУ огромна, и при том прилично бирократизована организација и питање је какву ће улогу у њеној будућој политици одиграти ова награда, мени је јасно... Мислим да неће одиграти никакву улогу” - рекла је Људмила Алексејева.
Она је истакла да је једнак став имала и када је 2009. године Нобелов комитет америчком председнику Бараку Обами доделио исту награду.
„Није ми се свидело што су као аванс награду доделили Обами само зато што је изабран за председника, иако и према Обами имам позитиван став. Међутим, тај манир последњих година – једном председнику суперсиле, други пут Европској Унији – то је нека деградација идеје, чини ми се, која је уткана у основу те награде. Додуше, можда и грешим” - рекла је Алексејева.