Народ Европе против банкстеризма
ИЛЕГАЛЦИ ФРАНЦУСКОГ ПОЛУТАЈНОГ ПОКРЕТА „ВЕРКОР“
ДАЛИ СВОЈОЈ НАЦИЈИ СТО ДАНА КАО „ПОСЛЕДЊУ МОГУЋНОСТ“(1)
- Још увек богата, али већ презадужена Француска с почетка 21. века, у кризи која се нимало не стишава, него, напротив, тек почиње, рађа људе који пишу последњу опомену сопственој и другим Нацијама
- „Веркор“ је покрет отпора нацизму и фашизму у Француској четрдесетих година прошлога века. Али, то име је себи дао полу-тајни покрет настао 2010. године који је ове 2012. објавио проглас свом народу - „За спас Француске“
- „Веркор“ је исплео мрежу отпора већ свуда по Француској „реалној, стварној, већинској земљи“ (насупрот „званичној и мањинској“), како је ове две земље, супротстављајући их, називао Де Гол. Та мрежа је преплавила интернет и облепила француске градове и села својим прогласима
- У прогласу се говори о све више гладних у Европи (Америку не треба ни помињати), све више жртава финансијске диктатуре вештачких долара и вештачког евра, све више масакрираних и живих сахрањених људи од стране „банкстера“, како данас истински Европљани називају банкарске гангстере
- У сиромашној, очерупаној и опљачканој земљи као што је Србија - „већинска земља“ има разлога да се замисли поводом прогласа „За спас Француске“
Пише: др Мила Алечковић-Николић
ЗА ОНЕ који знају како је изгледао покрет отпора нацизму и фашизму у Француској четрдесетих година прошлога века, само име „Веркор“ (мрежа Веркор) није новост. Али, ако то име понесе полу-тајни покрет настао 2010. године који ове 2012. објављује проглас народу Француске „За спас Француске“, онда он у најмању руку треба озбиљно да буде схваћен у једној сиромашној, очерупаној и опљачканој земљи као што је Србија.
Још увек богата, али већ презадужена Француска с почетка 21. века, у кризи која се нимало не стишава, него, напротив, тек почиње, рађа људе који пишу последњу опомену сопственој и другим Нацијама. Та опомена спој је драстичних метода француске револуције и Робеспјеровског везивања терора за врлину, а врлине за терор ( једно без другог немају снагу, мислио је он), а затим праксе покрета отпора који је предводио генерал Де Гол и који представља радикални, на моменте чак и екстремни план спаса и обрачуна народа са корумпираном олигархијом, да не кажем обрачун новорођеног пролетаријата, против старог профитаријата.
Аналогија са историјских сто дана (наравно, „сто дана владе“ долази од „сто дана Наполеона“ што многи ни данас у српској влади не знају) више је него јасна, јер данашњи илегалци „Веркора“ дају својој нацији управо тих чувених историјских сто дана као последњу могућност за домовину.
Све више гладних у Европи (Америку не треба ни помињати), све више жртава финансијске диктатуре вештачких долара и вештачког евра, све више масакрираних и живих сахрањених људи од стране „банкстера“, како данас истински Европљани називају банкарске гангстере, догађаји око „Болкенштајн директиве“ и отпуштања најбољих радника, исплели су мрежу отпора већ свуда по Француској „реалној, стварној, већинској земљи“ (насупрот „званичној и мањинској“), како је ове две земље, супротстављајући их, називао Де Гол. Та мрежа је преплавила интернет и облепила француске градове и села својим прогласима.
Ако данашњи тајни покрет отпора који се рађа у Француској има исти укус горчине, дисциплине, строгости, фанатизма, и изнад свега , пресуде и жртве као у она давна времена, то је доказ да се атмосфера из Вишијевог режима нацистичке окупиране Француске онога доба, у „реалној земљи“ , данас, итекако осећа. Ако је оно био протест против нацистичке Европе онога доба, онда је ово протест против нове слепе Европе, тоталитарног либерализма овога доба, како у својој изврсној истоименој књизи, храбро именује проблем, Жак Ланглоа.
Сви ви који желите добро Србији (и целом човечанству), прочитајте овај у Француској, објављени програм тајног покрета отпора (боље рећи тајног извора, а јавног прогласа) и размислите каква сутра може да буде будућност наше Србије.
Држава нам је огољена и продата, у њој, осим индустрије забаве не ради готово ништа, извоз не постоји, школство и факултети су уништени , просветни радници сведени су на брисаче ципела неписменим газдама (ректор једног приватног факултета у Београду месецима не плаћа професоре, али зато даје десет милиона долара за снимање неког филма у Холивуду и нико ништа у влади против тога не предузима), ниједна финансијска крађа у Србији није до краја разрешена, банке су увеле диктатуру над обичним људима, судови су бескрајно спори и зависни од власти, од плате нико не живи, сви, осим професионалних политичара, су у огромним дуговима и у судским процесима, путеви кроз земљу нису изграђени, храна је скупља него у Европи, а неквалитетна је и загађена, еколошка средина и небрига су катастрофалне, општи интерес је уништен.
Ако се данас оволики бес народа рађа у једној Француској, у земљи која је од Србије неупоредиво богатија, шта би онда могло да се догоди сутра у нашој опљачканој отаџбини?
Екстремне и претеће мере које проглашава покрет отпора „Веркор“ не звуче нимало помирљиво, нити весело. Оне су напустиле дипломатију, елеганцију, нијансе, оправдања и објашњења. Те речи прогласа више не желе „консензусе“, него желе правду. У њима поново проговара стари, најстарији Архетип Спасиоца у нама, пробуђен у свом негативном, суровом, револуционарном и пресудитељском виду.
Али, ако је до оваквих речи морало да дође, значи да се јако много овоземаљске неправде над нама наталожило. Те речи, просто, звуче као завршни рачун.
Оне звуче као Судњи Дан.
Прочитајте их умом преводу.
(У наставку: Национални план за спас Француске у току сто дана, Покрет отпора Веркор, 2012.)