Међу похапшеним саудијским принчевима и Валид бен Талал ал-Сауд - сувласник Twitter и Disney

САУДИЈСКА КРАЉЕВСКА КУЋА СЕ ОДЛУЧИЛА ЗА РАДИКАЛАН И РИСКАНТАН ПОТЕЗ

Ал-Валид бен Талал бен Абдел Азиз Ал-Сауд

  • Ал-Валид је власник инвестиционе компаније Kingdom Holding, а она има акције и у америчкој корпорацији News Corp, још контролише сателитске телевизијске мреже у целом арапском свету. Форбс процењује да „лежи“ на 18 милијарди долара
  • Иницијатор хапшења је принц Мухамед бен Салман (32) који је овог лета добио статус престолонаследника. Неки од принчева га сматрају неискусним и властољубивим. Страни посматрачи у Ријаду верују да су хапшења у функцији уклањања незадовољних његовим узлетом и реформама које је најавио
  • Он је неке реформе већ започео: дозволио је женама да возе аутомобиле, укинуо је више ограничења за стране туристе, најавио градњу центара за разоноду... Најважнија и потенцијално најексплозивнија је његова намера да вехабијски ислам замени - „умереним“... Због ње може бити и мета атентатора

        МЕЂУ 11 похапшених саудијских принчева и 38 бивших министара нашао се и принц Ал Валид ал-Сауд који је један од најбогатијих људи у свету, а сувласник је банке Citigroup, филмске компаније 21st Century Fox и Disney, друштвене мреже Twitter и других светских брендова.

        Остарели и болесни саудијски краљ Салман формирао је Комитет за борбу против корупције, који је добио право и да хапси, и на његово чело поставио принца-престолонаследника Мухамеда бен Салмана (32), а он је одмах ударио на 11 блиских рођака - принчева из краљевске куће ал-Сауд.

        Пуно име ухапшеног милијардера (процењује се да „лежи“ на 18 милијарди долара) гласи: Ал-Валид бен Талал бен Абдел Азиз Ал-Сауд. Удар на њега је можда и понајвише отворио питање: због чега се владајућа саудијска кућа одлучила на овако рискантан корак који је може увести у период унутрашње нестабилности и политичких сукоба?

        Министар финансија у Ријаду - Мухамед бен Абдала ал-Џадан - хапшења је назвао „јачањем владавине права“ и потезом који ће помоћи „очувању инвестиционе климе у Краљевини“.

Принц-престолонаследник Мухамед бен Салман

        Ал-Валид је власник инвестиционе компаниије Kingdom Holding, а она има акције и у америчкој корпорацији News Corp, још контролише сателитске телевизијске мреже у целом арапском свету.

        Он је 2015. изјавио да ће цело своје богатство - а тада је тврдио да има 32 милијарде долара - дати у добротворне сврхе.

        Са хапшењем се отворило и питање: да ли ће његово богатство (18-32 милијарде и акције бити конфисковане)? Све је могуће. Саудијска Арабија нема устав, а ни независно судство и парламент.

        Међу похапшенима су и бивши министар финансија Ибрахим ал-Асаф и екс-командант националне гарде принц Митаб бен Абдала бен Абдел Азиз Ал Сауд.

        Један од принчева је ухапшен због незаконите продаје оружја, а још један због прања новца.

        Иницијатор хапшења је принц Мухамед бен Салман који је овог лета добио статус престолонаследника. Неки од принчева га сматрају неискусним и властољубивим.

        Страни посматрачи у Ријаду верују да су хапшења у функцији уклањања незадовољних његовим узлетом и реформама које је најавио.

        Неке је већ започео: дозволио је женама да возе аутомобиле, укинуо је више ограничења за стране туристе, најавио градњу центара за разоноду...

        Најважнија и потенцијално најексплозивнија је његова намера да вехабијски ислам замени - „умереним“...

        Многи су уверени да ће управо ово изазвати највеће незадовољство, да ће екстремни исламисти скочити на ноге и да престолонаследник може бити мета не једног покушаја атентата...

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари