Лајчак: Нико у међународној заједници не размишља озбиљно о било каквом Дејтону-2

„СПЕЦИЈАЛНИ СУД ЗА ЗЛОЧИНЕ ОВК? МОЖДА БИ БИЛО ДОБРО ДА СВЕ ИДЕ БРЖЕ“

  • „Апсолутно је нереално мислити да неке светске снаге могу решавати питање функционалности државе. Одговор на то питање се налази у БиХ“

        ПРЕДСЕДАВАЈУЋИ Генералне скупштине УН Мирослав Лајчак изјавио је да нико у међународној заједници не размишља озбиљно о Дејтону-2, којим би се редефинисао мировни споразум о Босни и Херцеговини, и нагласио да није реално да се поново потпише споразум који би дефинисао ту земљу.

        Амерички конгресмен и некадашњи градоначелник Дејтона Мајл Тарнер предложио је потписивање такозваног Дејтона-2. Он је у писму америчком државном секретару Рексу Тилерсону истакао да Вашингтон треба да се окрене Балкану и буде предводник процеса помирења.

        „За време Дејтона, БиХ је била у рату, није било функционалне државе, данас је то држава која има своје владе, институције, имала је низ регуларних избора, апсолутно је нереално мислити да неке светске снаге могу решавати питање функционалности државе. Одговор на то питање се налази у БиХ. Ако нема жеље легитимно изабраних политичких лидера да се они договоре за бољу функционалност своје земље, онда то нико извана не може да реши“, рекао је Лајчак за регионалну телевизију N1.

        Он је оценио да је у последњих пет или 10 година постигнут напредак у регионалној комуникацији и да очекује да ће сарадња бити још боља, након што је дошао сигнал Европске уније да је перспектива чланства снажна и да постоји.

        Према његовим речима, 2017. година била је година преокрета за земље западног Балкана јер се сада више прича о проширењу ЕУ.

        „ЕУ је схватила да имамо обавезу према земљама западног Балкана, да смо обећали европску перспективу тим земљама. Те земље су ушле у процес реформи и промена, и ми треба да поштујемо нашу реч. С друге стране, то није политичка одлука ЕУ, она мора да се заснива на резултатима процеса који су у рукама земаља западног Балкана и оне треба да ураде свој домаћи задатак, што се тиче реформи, пре свега“, навео је Лајчак.

        Он је истакао и да је затварањем Хашког трибунала затворено тешко поглавље, али да је време да се политичари на Балкану окрену будућности, јер је на тим просторима „прошлост превише питање дневно-политичке агенде политичара“.

        Упитан о Специјалном суду за злочине ОВК, он је рекао да би „можда било боље да све иде брже“.

        „Тај суд ће почети са својим радом и то треба сви да прихвате и да поштују“, поручио је Лајчак.

        Говорећи о односима Срба и Албанаца, он је указао да је у њиховом је интересу да успоставе односе који помажу њиховим амбицијама - чланству у ЕУ.

        „Владе Србије и Албаније су пуно тога постигле у последње три, четири године“, оценио је Лајчак.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари