Кина до краја 2012. престиже економију целе еврозоне, а до 2016. и - америчку
ИСТРАЖИВАЊЕ OECD-А: КИНА ЋЕ ПРЕСТИЋИ ЕУ ЕКОНОМИЈУ
ДО КРАЈА ОВЕ ГОДИНЕ, А САД ЕКОНОМИЈУ ДО 2016.
КИНА ће претећи САД и у наредне четири године постати највећа економска сила света - оценила је Организација за економску кооперацију и развој (OECD).
Према истој процени, економија Кине ће претећи економију целокупне еврозоне до краја ове године, а до 2016. ће претећи и тренутно највећу економску силу САД, објавио је лондонски Гардијан.
Истраживање OECD-а указује да ће укупни глобални БДП расти за три посто током наредних педесет година, али ће неједнакости међу земљама и регионима и даље бити велике. До 2025. године, укупни БДП Кине и Индије биће већи него збира БДП-а Италије, немачке, Француске, Велике Британије, САД, Јапана и Канаде.
Један од виших економиста OECD-а Аса Јохансон тврди: „У следећих неколико година бићемо сведоци велике промене у балансу економских снага“. Неједнакости ће и даље постојати иако ће становници најсиромашнијих земаља до 2060.године учетверостручити своја примања, док ће се примања оних у Кини и Индији повећати и до седам пута.
До 2060. године, тврди OECD, животни стандард земаља у развоју ће се повећати но још увек ће бити 25 до 60 посто испод оног којег ће уживати становници САД-а.
Глобална неравнотежа у економским односима, која је довела до кризе, наставиће да се шири све до 2030. године кад би требало да досегне размере из периода пре кризе 2007/08. године.
САД, које су пре кризе имале огроман буџетски дефицит, осетиле су удар кризе много јаче него Кина која готово да и није имала дефицит.