КАРТЕР: САД су превише склоне ратовању
ДОБИТНИЦИ НОБЕЛОВЕ НАГРАДЕ ЗА МИР
ОКУПИЛИ СЕ У ЧИКАГУ, АЛИ БЕЗ БАРАКА ОБАМЕ
Џими Картер
- Тродневни самит добитника Нобелове награде за мир одржава се само 7 дана пре чикашког сусрета министара спољних послова земаља НАТО, за који се очекује да ће привући огроман број антиратних активиста
- Бивши асмерички председник Џими Картер рекао да САД, као последња светска суперсила, имају одговорност да буду лидер у мировним напорима и да дају пример остатку света. Уместо тога, оценио је, САД су „превише наклоњене ратовању“, па размишљају да опет крену у рат, „можда у Ирану“
СИРОМАШТВО, необразованост и трговина оружјем велики су изазови по светски мир, али он се може одржавати ако светски лидери буду спремнији да разговарају, а млади људи буду охрабрени да учествују, рекли су добитници Нобелових награда за мир на свом годишњем окупљању у Чикагу.
Међу учесницима тродневног састанка, који је почео у понедјељак увече, налазе се бивши председник САД Џими Картер, бивши председник Совјетског Савеза Михаил Горбачов и бивши председник Пољске Лех Валенса.
Самит се одржава само недељу дана пре чикашког самита министара спољних послова земаља НАТО, за који се очекује да ће привући огроман број антиратних активиста.
Председник САД Барак Обама, такође добитник нобелове награде за мир, присуствоваће НАТО самиту, али га нема међу нобеловцима који су на почетку скупа обишли школе у Чикагу.
Ово је први пут да се самит добитника Нобелове награде за мир одржава у САД, а одвија се под паролом „Говори, говори за слободу и права“
Картер је рекао на окупљању нобеловаца да САД, као последња светска суперсила, имају одговорност да буду лидер у мировним напорима и да дају пример остатку света.
Уместо тога, оценио је Картер, САД су „превише наклоњене ратовању“, па размишљају да опет крену у рат, „можда у Ирану“.
„Човечанство има да каже да је рат последње средство“, а да прво треба преговарати, рекао је Картер на панел расправи уз учешће Горбачова, Валенсе и бившег председника Јужне Африке, Фредерика де Клерка.
Њих четворица су закључили да млади људи треба у већем броју да усвоје идеале мира, укључујући људска права, правичност и принцип очувања природне околине - било где у свету.
Де Клерк је указао да су многи људи подложни лошем утицају због лошег образовања, немаштине и незапослености. „Рањиви су, јер немају што да изгубе“, рекао је
Скуп је отворио бивши председник САД Бил Клинтон, а на свечаној вечери, глумац Шон Пен је примио Награду мировног самита за 2012. годину. То признање му је припало због хуманитарног рада на Хаитију.
Ово је први пут да се самит добитника Нобелове награде за мир одржава у САД, а одвија се под паролом „Говори, говори за слободу и права“.
За предстојећи НАТО самит у Чикагу, који ће бити одржан 20. и 21. маја, у току су интезивне припреме.