Јункер Србији и „Западном Балкану“ махнуо испред носа убрзавањем пријема у ЕУ

УЧИНИО ТО У ВРЕМЕ КАДА ЈЕ КАЧИЊСКИ УПОЗОРИО ДА ЋЕ НЕМАЧКА СЛОМИТИ КИЧМУ ЕУ

Жан-Клод Јункер

  • Изјава Жан Колода ЈУНКЕРА подразумева пријем пре 2019-те, или 2020-те, а долази у време нових превирања у Македонији и БиХ и када Немачка и Француска желе да у унутар ЕУ створе клуб држава које желе федералне односе, а свима осталима би препустиле досадашњу ЕУ у којој би Србија имала трећеразредни статус
  • Немачка канцеларка, Ангела Меркел, чак је - поводом амбиција и намера Берлина - била прилично отворена: „Ми морамо решавати питања. Не смемо више трошити енергију само на усаглашавања ставова и достизање консензуса“

        ПРЕДСЕДНИК Европске комисије Жан-Клод Јункер изјавио је да балканске земље треба „ускоро“ да уђу у састав Европске уније.

        Како преноси британска новинска агенција Reuters, Јункерс - који је на почетку свог мандата објавио да до краја 2019-те нико неће ући у ЕУ - сада више није тако категоричан:

        „Земље Западног Балкана имају недвосмислену европску перспективу“.

        Јункер је ово изговорио за време самита ЕУ у Бриселу. А „успешне реформе“ је навео као разлог бржег уласка у Унију него што је и он сам досад сматрао реалним .

        Европски политичари сматрају да ће Јункерова изјава бити важна и охрабрујућа за за Балкан који се последњих година све више „разочаравао у европски пут“ и враћао „историјским везама са Русијом“.

        Европска комисија тренутно „приступне преговор“ води са Албанијом, Босном и Херцеговином, Црном Гором, Македонијом, Србијом и „Косовом“.

        Јункерова изјава долази у време нових превирања у Македонији и БиХ и када Немачка и Француска желе да у унутар ЕУ створе клуб држава које желе федералне односе, а свима осталима би препустиле досадашњу ЕУ.

        Немачка канцеларка, Ангела Меркел, чак је - поводом амбиција и намера Берлина - била прилично отворена:

        „Ми морамо решавати питања. Не смемо више трошити енергију само на усаглашавања ставова и достизање консензуса“.

        Ово подразумева да би Србија и остали са списка - и ако им се „бриселска врата“ заиста отворе - били трећеразредне чланице Уније. Са свим што то подразумева.

        Изјава Јарослава Качињског, лидера пољске владајуће партије, да ће немачка доминација сломити врат Европској унији - требало би да за Србију буде опомена. Међутим, власт Александра Вучића, као ни већина њених опозиционих опонената - немају уши да ишта слично чују.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари