Хас: Сједињене Државе преживљавају најопаснији моменат у савременој историји

УТИЦАЈНИ ИДЕОЛОГ АМЕРИЧКЕ „ДУБОКЕ ДРЖАВЕ“ КРИТИКУЈЕ ТРАМПОВУ СПОЉНУ ПОЛИТИКУ

  • „Доналд Трамп сада је спреман да води рат на три фронта: политички - против специјалног тужиоца Боба Мулера, економски - против Кине и других трговинских партнера, и прави рат - против Ирана или Северне Кореје“
  • „Непредвидљивост у спољној политици добра је као тактика, али није као стратегија. Светски поредак, који је формиран након Другог светског рата, можемо ремонтовати, али не смемо потпуно растурати. Не смемо губити из вида колико је тај поредак омогућио погодности Сједињеним Државама“
  • Ричард ХАС је од 2003-ће године на челу утицајног Савета за међународне односе, а пре тога је био у Стејт департману директор сектора и саветник државног секретара Колина Пауела. Сматра се једним од двојице (заједно са Хенријем Кисинџером) најутицајнијих теоретичара америчке спољне политике

        БИВШИ високи амерички дипломат, један од теоретичара спољне политике САД - Ричард Хас - изјавио је да Сједињене Државе преживљавају најопаснији моменат у својој савременој историји.

        Своју позицију, која на неки начин укључује алармно звоно, Хас је разјаснио овако:

        „Доналд Трамп сада је спреман да води рат на три фронта: политички - против специјалног тужиоца Боба Мулера, економски - против Кине и других трговинских партнера, и прави рат - против Ирана или Северне Кореје. Да, ово је најопаснији моменат у савременој америчкој историји. И, у значајној мери смо га изазвали ми сами, а не неки спољни догађаји“.

        Раније је Хас у свом чланку - „Куда ићи. Перестројка америчке спољне политике“, објављеном у Foreign Affairs написао да је Вашингтону потребна „заједничка стратегија, која неће бити повољна и за САД и за њихове савезнике“.

        Сједињене Државе - уверен је Хас - треба да поврате улогу „одговорног акционара“ у светским пословима и да се не изолују од проблема:

        „Не смемо одустајати од програма међународне помоћи ни од борбе против климатских промена. Непредвидљивост у спољној политици добра је као тактика, али није као стратегија. Светски поредак, који је формиран након Другог светског рата, можемо ремонтовати, али не смемо потпуно растурати. Не смемо губити из вида колико је тај поредак омогућио погодности Сједињеним Државама“.

        Хас је од 2003-ће године на челу утицајног Савета за међународне односе, а пре тога је био у Стејт департману директор сектора и саветник државног секретара Колина Пауела. Сматра се једним од двојице (заједно са Хенријем Кисинџером) најутицајнијих теоретичара америчке спољне политике.

        Он је и један од диригената потеза који треба да обезбеде вечиту доминацију САД над светом.

        Због свега, од значаја је -не само за Американце - што Хас критикује главну Трампову паролу „Америка изнад свега“. И то овако:

        „Та парола даје право свим земљама да себе ставе на прво место. И да не брину о америчким интересима, већ само о својим“.

        Хас, иначе, сугерише да се Вашингтон и у Азији и у Европи врати „старој политици“. И упозорава: „Европска унија није идеална, али ће њен распад створити проблеме Америци. Зато у Европи не треба подржавати никога ко је против ЕУ“.

        Хас предлаже да се са Русијом сарађује само поводом Сирије и да се антируске санкције не скидају.

        Он опомиње: „Са Ираном треба побољшавати односе, а са Турском пријатељства више неће бити“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари