ГАРДИЈАН: Тајну да САД надзиру телфонирање својих грађана открио је Едвард Сноуден
„ИНФОРМАТОР” РАНИЈЕ РАДИО У ЦИА И АГЕНЦИЈИ ЗА НАЦИОНАЛНУ БЕЗБЕДНОСТ, А САД СЕ КРИЈЕ У ХОНГКОНГУ
- Немам намеру да кријем свој идентитет јер сам уверен да нисам урадио ништа лоше. Желео сам да јавност зна шта влада САД ради под фирмом бриге о државној безбедности. Жртвовао сам високу плату и угрозио свој живот, али не могу да дозволим да америчка влада уништи приватни живот, слободу у интернету и основна људска права у целом свету помоћу гигантске обавештајне машине коју је у тајности створила – изјавио је Сноуден
ИНТЕРНЕТ-портал лондонског Гардијана открио је име Американца који је помогао да се сазна: да је један од специјалних судова САД обавезао телекомуникациону компанију Verizon да ФБИ и АНБ свакодневно доставља податке о телефонским позивима својих клијената.
Исти лист је објавио да се његов „информатор” зове Едвард Сноуден, да има 29 година и да је раније радио у ЦИА и Агенцији за националну безбедност, а тренутно за фирму Booz Allen Hamilton која има уговоре са америчком војном индустријом.
„Немам намеру да кријем свој идентитет јер сам уверен да нисам урадио ништа лоше. Урадио сам ово зато што сам желео да јавност зна шта влада САД ради под фирмом бриге о државној безбедности. Жртвовао сам високу плату и угрозио свој живот, али не могу да дозволим да америчка влада уништи приватни живот, слободу у интернету и основна људска права у целом свету помоћу гигантске обавештајне машине коју је у тајности створила”, изјавио је Сноуден.
У поруци коју је претходно доставио Гардијану, написао је да схвата да ће „награбусити због свог поступка”.
Гардијан је објавио да је Сноуден живео на Хавајима, али да је 20. Маја одлетео за Хонгконг и да ретко напушта хотел у којем је одсео, страхујући да би могао да буде изручен САД.
Истовремено је изразио наду: да власти Хонгконга неће издати слободу речи.
Директор америчке шпијунаже Џејмс Клепер само који сат раније је критиковао Гардијан и Вашингтон Пост да су поступили неразумно и разоткрили тајни програм који је од великог значаја за америчку државну безбедност.
Чак је нагласио да је тај програм „од животне важности и за САД и за њихове савезнике”.
Портпарол америчке обавештајне заједнице Шоун Тарнер већ је саопштио: да је од Министарства правде затражено да се отвори истрага поводом разоткривања тајне да Вашингтон шпијунира телефонске позиве својих грађана.