ФОРИН АФЕРС: Црна Гора, Бугарска и Косово су „мафијашке државе“

АУТОР АНАЛИЗЕ У АМЕРИЧКОМ СПОЉНОПОЛИТИЧКОМ ЧАСОПИСУ ЈЕ ДР МОИЗЕС НАИМ

Хашим Тачи

  • Уз подсећање на податке које је 2011. објавио Викиликс, у тексту у Форин аферсу истиче се да је спој државе и криминала у Бугарској можда и јачи него на Косову

        „ИЗБИЈАЊЕ глобалне економске кризе било је права благодат за транснационалне криминалце. Захваљујући слабој економији, криминалне организације богате кешом могу куповати посрнуле али потенцијално вредне компаније по повољним ценама. Фискална штедња приморава владе да крешу буџете за полицију и правосуђе. А последњих година појавила се нова претња: мафијашка држава“, наводи се наводи се у анализизи објављеној у америчком Форин аферсу.

        Као „мафијашке државе“ у издању часописа за мај/јун означене су Црна Гора и Бугарска.

        Широм света, како је обашњено, „криминалци су продрли дубоко у владе, до непредвиђеног нивоа“, а „дешава се и обратно - уместо да ударе на моћне кланове неке владе преузимају њихове незаконите операције“.

        „За разлику од нормалних држава, мафијашке државе се не ослањају само повремено на криминалне групе како би оствариле одређене спољнополитичке циљеве. У мафијашкој држави високи владини званичници су заправо интегрални играчи, ако не и лидери криминалних предузећа, а приоритет су им одбрана и промоција послова тих предузећа. У мафијашким државама попут Бугарске, Гвинеје Бисао, Црне Горе, Мјанмара, Украјине и Венецуеле, национални интерес и интерес организованог криминала су неразрешиво испреплетани“, наводи се у анализи.

        У мафијашким државама, пише Форин аферс, „владини званичници прибављају богатство за себе, своје породице и пријатеље користећи новац, радну снагу, политички утицај и глобалне криминалне везе да цементирају и прошире власт.

        У одељку под насловом „Мафија има државу“ подсећа се да је Савет Европе прошле године објавио извештај у којем је наведено да су премијер Косова Хашим Тачи и његови политички савезници успоставили „насилну контролу над трговином хероином и другим наркотицима“ и заузели важна места у „косовским структурама организованог криминала налик мафијашким“.

        Уз подсећање на податке које је 2011. објавио Викиликс, у тексту у Форин аферсу истиче се да је спој државе и криминала у Бугарској можда и јачи него на Косову.

        Аутор анализе је др Моизес Наим, најпознатији по књизи преведеној на 18 језика „Забрањено: Како кријумчари, трговци криминалци и плагијатори отимају глобалну економију“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари