Европа прави конкурента Боингу са „златним акцијама” држава

ЕУ-АЕРОКОСМИЧКИ И ОДБРАМБЕНИ КОНЦЕРН EADS И БРИТАНСКИ ПРОИЗВОЂАЧ ОРУЖЈА BAE SYSTEMS ПРЕГОВАРАЈУ О ФУЗИЈИ

  • Спајање EADS и BAE омогућиће оснивање концерна са капитализацијом од 38 млрд евра. Boeing се оцењује на 41,7 млрд евра, иако промет америчке компаније износи 54,3 млрд евра што је суштински ниже од сумарног промета BAE Systems (23,9 млрд евра) и EADS (49,1 млрд евра)
  • Немачка влада контролише 22,5 одсто акција EADS преко Daimlerа, француска влада поседује 15 одсто акција, а 7,5 одсто акција EADS припада француској медиа-компанији Lagardère. Влада Велике Британије поседује златну акцију у BAE што јој даје право вета ако се не поштују стратешке одлуке

         ЕВРОПСКИ аерокосмички и одбрамбени концерн EADS и британски произвођач оружја BAE Systems преговарају о фузионисању. Ово може да доведе до појаве европског конкурента Boeing као и да промени „климу” у светској војној индустрији.

         У новом концерну BAE Systems имаће 40 одсто , EADS — 60 одсто, али ће на берзама остати обе компаније (EADS — в Холандији и BAE — у Великој Британији).

         BAE жели да сачува право да реализује своје производе на америчком тржишту оружја независно од уједињења ових компанија. Преговори ће потрајати наредних дана, а коначна одлука биће донета до 10. октобра.

         Владе европских земаља су разматрале могућност консолидације највећих аерокосмичких концерна да би се направио други по величини у свету војни подизвођач, који би био способан да конкурише највећој аерокосмичкој компанији Boeing.

         „BAE и EADS сарађују већ дуго времена као и данас са партнерима у многим важним пројектима, укључујући и Eurofighter. Уједињење две компаније довешће до стварања групе светског нивоа са операцијама у аерокосмичкој и одбрамбеној сфери и солидним производним и технолошким центрима у Француској, Немачкој, Шпанији, Великој Британији и САД” - каже се у саопштењу BAE.

         Уколико посао одобре „регулатори” и владе многих земаља, онда ће EADS и BAE моћи да постану моћан играч у аерокосмичкој и одбрамбеној индустрији који ће моћи да сервисира клијенте од Вашингтона до Ријада. „То ће бити посао са достојним европским одговором на консолидацију у одбрамбеној и космичкој области САД” - одгара аналитичар Echelon Сеш Тјуза.

         Посао треба да одобре акционари EADS као и владе Француске, Немачке, Велике Британије и САД који су највећи користници производа BAE.

         „То је веома тежак посао са дугорочним последицама за безбедност и индустрије земаља” - саопштила је влада Немачке.

         Спајање EADS и BAE омогућиће оснивање концерна са капитализацијом од 38 млрд евра. Boeing се оцењује на 41,7 млрд евра, иако промет америчке компаније износи 54,3 млрд евра што је суштински ниже од сумарног промета BAE Systems (23,9 млрд евра) и EADS (49,1 млрд евра).

         На новост о преговорима, акције BAE у Лондону су скочиле  10,6 одсто. Хартије од вредности EADS пале су, међутим, 3 одсто.

         Немачка влада контролише 22,5 одсто акција EADS преко Daimlerа, француска влада поседује 15 одсто акција, а 7,5 одсто акција EADS припада француској медиа-компанији Lagardère. Влада Велике Британије поседује златну акцију у BAE што јој даје право вета ако се не испоштују стратешке одлуке.

         Према условима дила, обе компаније планирају да доделе златну акцију у корист сваког државног сопственика.

         EADS се нада да ће ослабити политичка контрола Париза и Берлина, док се BAE ослања на финансијску моћ EADS на фону смањења војних расхода ЕУ и САД, као и код будућих куповина.

         EADS и BAE заједно са италијанском компанијом Finmeccanica поседују Eurofighter Typhoon.

         Прошле године ове компаније су изгубиле на индијском тендеру вредном 40 млрд долара, а победио је француски ловац Rafale.

         У BAE су обећали својим акционерима раст извоза и противтежу великом смањењу војних расхода у континенталној Европи и Велкој Британији, као и реакцију на могуће смањење војних расхода у САД.

         Европски концерни достојно конкуришу Boeing тако што ни у чему не заостају за америчком компанијом у сегменту цивилне авијације.

         EADS и BAE могу да буду конкурентни Boeing и у другим областима, чак и у аерокосмичкој сфери.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари