Ево како функционишу IUS и „Берч“ - турски универзитети у Сарајеву

ТУРСКА КОРИСТИ „МЕКУ СИЛУ“ ЗА ПОВРАТАК НА БАЛКАН И УСПОСТАВЉАЊЕ „ОСМАНСКЕ ИМПЕРИЈЕ НА НОВИ НАЧИН

Турски Интернационални универзитет у Сарајеву

  • Турски Интернационални универзитет у Сарајеву (International University of Sarajevo - IUS) је приватна школска установа основана средствима турских предузетника блиских са Партијом правде и развоја турског премијера Ердогана. Универзитет је основан 2004. и број студената је порастао до 1100.
  • Симбол универзитета је споменик султану Мехмеду Освајачу који је 1453. на јуриш заузео Константинопољ а 1463. је заузео и Босну
  • У IUS настава се изводи на енглеском и по Болоњском систему по моделу 4+1+3. Чине га три факултета: за инжењерство и природне науке, управљање бизнисом, уметност и социјалне науке. Прва 32 апсолвента су добили дипломе 26. јуна 2009. године 
  • Турци, као и „Босанци“, у току школовања морају да савладају језик својих колега - босански, односно турски
  • Студенте „Берча“ - другог турског универзитета - одликује конзервативно-религијски дух, али у исто време предавања носе искључиво световни карактер
  • Школовање у „Берчу“ је по Болоњском систему (3+2+3) и такође је на енглеском језику. Има три факултета и нуди школовање у следећим струкама: информационе технологије, менаџмент, енглески језик и књижевност, турски језик и књижевност

        ТУРСКА све видљивије користи „меку силу“ за враћање у некадашње оквире Османске империје на Балкану.

       Културно продирање Турака у Босну, Албанију и Косово се одвија уз паралелни раст турских инвестиција у економију ових и других балканских земаља, укључујући Хрватску, Црну Гору и Србију. Парадокс је то,што турске инвестиције у економију тих земаља одобравају балканске савремене елите.  

       Турска је у овом тренутку трећа по обиму инвестиција у Хрватску (према резултатима за 2012. годину).

       Турски премијер Реџеп Тајип Ердоган је успео да успостави блиске односе чак и са владом Србије, након чега су се турске дипломате усмериле, као посредници, „бацили“ на сближавање влада Србије и Босне.

       Присутство Турске на Балкану, које је у порасту, значи ширење сфере утицаја ове земље на европском континенту у ситуацији кад је пут у Европску Унију за саму Турску затворен. Изгледа да експанзија Турске у балкански регион, која засад има економски и културни карактер, представља компензацију за непуштање ове земље у Европску Унију.

       Напори на Балкану дају Турској нове могућности за економски раст у ситуацији политичке нестабилности на њеним источним границама у вези са догађајима у Сирији.  

       Сами представници турске политике „меке силе“ на Балкану не крију да раде на пројекту „нове Отоманске империје“, у њеној мекшој варијанти.

       Турска покушава да се врати на Балкан као водећа држава у региону. На растући утицај Турске у Босни са стрепњом и незадовољством гледају са своје територије босански Срби.

       Њима се чини да босански муслимани потпадају под власт старих империјалних снага.  

       Комунистичка Југославија је током свог постојања поуздано пресецала било какве турске намере у региону.

       Југославија је у принципу била неосетљива на турске верске и историјске утицаје. Међутим, након њеног распада и почетка трагедије у Босни - турска помоћ је прво танким поточићем а затим све већом бујицом потекла према босанским муслиманима, који су чинили отприлике половину становништва Босне.

       Културна политика Турске на почетку је била мултипрофилна. Турци су почели од реконструкције и обнављања карактеристичних споменика архитектуре из времена Османске империје. Занимљиво је да у сличном маниру Анкара делује и на Криму.  

       Данас је тешко не приметити културни утицај Турске у Босни.

       Многобројни рекламни билборди позивају на лет у Истанбул - „тамо и назад“ за свега 75$. Турски представници најразличитијих рангова су чести гости у Сарајеву.

       Симболоновог османског присутства постала је савремена зграда анбасаде Турске, која се гради близу такозване „алеје снајпериста“, познате у време опсаде Сарајева од стране Срба. Ове зиме је упечатљива турска серија о свакодневном животу султана Сулејмана Величанственог - владара Османске империје у ХVI  веку - привукла је пажњу гледалаца у Босни.  

       Међутим, главни центри турске политике „меке силе“ су два турска универзитета отворена у престоници Босне - Сарајеву у протеклих неколико година.

       Циљ ових установа је подизање ауторитета турског школства и културе у новој муслиманској држави у региону западног Балкана.  

       Међународни универзитет у Сарајеву (International University of Sarajevo - IUS) је приватна школска установа и основана је средствима турских предузетника који су блиски са Партијом правде и развоја, под вођством турског премијера Ердогана. Универзитет је основан 2004. и број студената је порастао до 1100.

       Сада овај турски универзитет има за циљ да достигне 5000 студената - то је капацитет сала за предавања његових здања у изградњи. Симбол универзитета постао је споменик султану Мехмеду Освајачу који је 1453. на јуриш заузео Константинопољ а 1463. је заузео и Босну.

       У IUS настава се изводи по Болоњском систему по моделу 4+1+3. Чине га три факултета: за инжењерство и природне науке, управљање бизнисом, уметност и социјалне науке. Прва 32 апсолвента су добили дипломе 26. јуна 2009. године.   

       Званично се универзитет сматра међународним јер се на школују студенти из 22 земље Африке, Азије, Европе и Северне Америке. Међутим, реално већина студената IUS универзитета су етнички Турци из Турске.

Међународни универзитет Берч у Сарајеву

       Турска омладина се школује заједно са босанском у згради универзитета. Предавања се држе на енглеском језику. Турци, као и Босанци, у току школовања морају да савладају језик својих колега - босански, односно турски. Културна размена - то је оно, што привлачи студенте - Босанце и Турке у ове образовну установу.  

       Турским студентима који чине 65% полазника универзитета се свиђа локални босанки културни колорит у ком они препознају османску основу. Део турских студената исказује жељу да остане у Босни после завршетка студија. Они виде себе на челу локалних фирми повезаних са једне стране са економијом Турске, а са друге стране са ЕУ.  

       Друга турска високошколска установа у Сарајеву је Међународни универзитет Берч (International Burch University - IBU). Скраћено - „Берч“.

       Овај универзитет је отворен 2008. и има везе са утицајним турским исламским проповедником Фетулахом Гуленом - оснивачем међународног религијског и образовног покрета, који је кренуо из САД, из државе Пенсилванија.

       Ректорат „Берча“ такође говори о намери да се успостави тешња веза између Турске и Балкана.

       Студенте „Берча“ одликује конзервативно-религијски дух, али у исто време предавања носе искључиво световни карактер.

       Школовање у „Берчу“ је по Болоњском систему (3+2+3) и такође је на енглеском језику.

       IBU има три факултета и нуди школовање у следећим струкама: информационе технологије, менаџмент, енглески језик и књижевност, турски језик и књижевност.   

       Као што се види: у случају са турским универзитетима у Босни - државна политика „меке силе“ Турске се спроводи у оквирима образовних установа, које се формално сматрају приватним.  

       Дмитриј Семушин,  ИА REGNUM  

       Превела Марија Петрова

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари