Ердоган запретио Бриселу турским „довиђења“ Европској унији
АНКАРА ОДБИЈА „ПРИВИЛЕГОВАНО ПАРТНЕРСТВО“,
АЛИ ЈОШ НИЈЕ ЈАСНО ДА ЛИ СЕ ОКРЕЋЕ ШОС
Реџеп Ердоган
- Турски интерес за шесточлану Шангајску групу, коју воде Кина и Русија, није ништа ново, јер Турска у тој организацији од прошле године држи статус „дијалошког партнера“
ПРЕМИЈЕР Турске Реџеп Тајип Ердоган најављује да ће та земља рећи Европској унији „довиђења“.
Почетком шездесетих година прошлог века, Турска је изразила жељу да постане чланица ЕУ, да би се данас, пола века касније, и даље налазила на истом одстојању од европског клуба.
Службено 2007. године започети преговори између ЕУ и Турске стављени су прошле године „на лед“ због Никозије.
Турска не признаје Кипар као чланицу Уније, што значи да теоретски не признаје ни читав корпус европског права, такозвани acquis communautairе, што опет значи да не може у ЕУ.
Још крајем октобра прошле године, Ердоган је Ангели Меркел поставио ултиматум - или пуноправно чланство у ЕУ или се Анкара окреће Истоку
Део европских влада, аустријска међу првима, сасвим је срећан због таквог развоја ситуације, јер би у случају турске кооперације по питању Кипра морале да уђу у обрачун са власититм бирачким телима - а ту битку не могу добити.
Колико је Ердоганова изјава „ако нас неће, онда ћемо рећи ЕУ довиђења“ претња, а колико рационална најава нове стратешке оријентације Турске према Шангајској групи, питају се не само у Бечу.
Турски интерес за шесточлану Шангајску групу, коју воде Кина и Русија, није ништа ново, јер Турска у тој организацији од прошле године држи статус „дијалошког партнера“.
Платформа сарадње „Шангајске шесторице“, организације која покрива четвртину светског становништва, постављена је довољно широко да обухвати економска, социјална, културна и еколошка питања. Ова организација, међутим, још има примарно првобитни карактер војне, безбедносне и геостратешке кооперације.
Неки западни експерти постављају питање: како би Кина и Русија реаговале на пуно чланство једне НАТО чланице, као што је Турска?
Истовремено процењују да би ЕУ могла да понуди Турској статус „привилегованог партнерства“, јер не жели да један моћни потенцијални платиша отклизи према Истоку.
Међутим, Ердоган је још у октобру прошле године рекао Меркеловој да привилеговано партнерство не долази у обзир – да Турска преговарачка платформа иде на све или ништа.