БРАМЕРЦ: Није нормално што је Шешељ десет година у притвору без пресуде

НАЈАВИО КРАЈ РАДА ХАШКОГ ТРИБУНАЛА ИЗМЕЂУ 2015. И 2016.

  • „За две деценије је учињено доста. Ово је био први ад хок суд од Нирнберга, али на питање да ли можемо данас бити задовољни међународном правдом, одговор је да не можемо“, оценио је Брамерц у Вашингтону и додао да у будућности очекује „још мање међународне правде“

        ГЛАВНИ хашки тужилац Серж Брамерц изјавио је у Вашингтону да суђење лидеру радикала Војиславу Шешељу није пример како међународна правда треба да делује.

       Он је на трибини коју је организовао универзитет Џорџтаун, рекао да „није нормално да неко буде десет година у притвору међународног трибунала без пресуде“.

       „Наравно, и Шешељ је учинио све што је могуће да отежа рад суду. Сам је себе представљао, три пута је осуђен због откривања идентитета заштићених сведока“, додао је Брамерц.

       Говорећи о последњим ослобађајућим пресудама у Хагу, рекао је да разуме фрустрацију жртава, додајући да је желео осуђујуће пресуде у свим случајевима, почев од Готовине и Маркача, до Станишића и Симатовића.

       „И у случају Рамуша Харадинаја смо желели другачији исход. Сви знамо да је тешко спровести програм заштите сведока на Косову“, казао је Брамерц.

       Он је најавио крај рада Хашког трибунала између 2015. и 2016. године, оценујући двадесетогодишњи рад као релативно успешан, али не до краја.

       „Учињено је доста, ово је био први ад хок суд од Нирнберга, али на питање да ли можемо данас бити задовољни међународном правдом, одговор је да не можемо“, оценио је Брамерц и додао да у будућности очекује „још мање међународне правде“.

       Он се осврнуо и на дугогодишње скривање Ратка Младића и Радована Караџића, рекавши да је било много прилика да они буду ухапшени, нарочито док су били у БиХ, али да „међународна заједница није учинила довољно“.

       - Касније се политика штапа и шаргарепе показала као најбоља. То су почетком 2001. године спроводиле САД, условљавајући финансијску помоћ Србији хапшењем Милошевића, а касније је то преузела Европска унија условљавајући напредак у интеграцијама хапшењем преосталих бегунаца, није крио Брамерц.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари