Бошњаци уједињују све муслимане бивше Југославије осим косовских

МЕЊАЈУ УСТАВ ИСЛАМСКЕ ЗАЈЕДНИЦЕ БИХ РАДИ СТВАРАЊА

ЈЕДИНСТВЕНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ СА ВЕЋОМ УЛОГОМ УЛЕМЕ

Хусеин Кавазовић

  • Нову платформу већ подржао Мешихат Исламске заједнице у Србији, којим руководи муфтија Муамер Зукорлић

       ОРГАНИ Сабора Исламске заједнице у БиХ приводе крају серију јавних расправа широм регије о предлогу платформе за промену Устава ИЗ БиХ ради стварања јединствене исламске заједнице на простору бивше Југославије и духовно повезивање муслимана.

       Пре неколико дана нову платформу је подржао и Мешихат Исламске заједнице у Србији, којим руководи муфтија Муамер Зукорлић, усвојивши закључке којим подржава промену Устава „и потенцира оријентацију према учвршћивању јединствене исламске заједнице и уставног уређења с циљем ефикаснијег функционисања свих органа ИЗ“.

       Како је то бањалучким „Независним новинама“ појаснио Едхем Бичакчић, потпредседник Сабора ИЗ БиХ и некадашњи премијер ФБиХ, уставна комисија Ријасета ИЗ у БиХ утврдила је предлог платформе за промену Устава, а на иницијативу новог реису-л-улеме Хусеина Кавазовића послата је на јавну расправу због претпоставке да ће бити амандмана на текст платформе.

       „Између осталог, јача се позиција улеме и другачије се устројава Ријасет“, каже Бичакић.

       Према његовим речима, промене Устава ће значити и „обухватање свих муслимана у БиХ и бившој Југославији“, изузимајући Косово, према којем ће бити изграђени посебни односи.

       На питање може ли ова иницијатива направити политички проблем у односима Србије и БиХ, па и унутар саме БиХ, Бичакчић одговара да ИЗ БиХ то не треба да интересује.

       „Нас занима само духовни живот. Тако делују и католичка заједница и православна црква, зашто онда не би и исламска заједница“, наглашава Бичакчић.

       Сафет Халиловић, професор на Факултету политичких наука у Сарајеву и некадашњи функционер Странке за БиХ, сматра да је промена Устава ИЗ добра ствар, али уколико се не буде инструментализирала и злоупотребила.

       „Све зависи од начина на који се ствар поставља, разумева и на који се буде спроводила. У духовном смислу, то би требало да има позитивне одјеке због духовне повезаности, толеранције и помирења. Што се тиче саме доктрине, ислам има универзалистички карактер“, каже Халиловић.

       Он подсећа да је за многе било проблематично и стварање Ријасета ИЗ у БиХ, „што је урађено из политичких разлога 1992. године“.

       Бичакчић наводи да ће најкасније до половине априла бити усаглашен нови предлог Устава ИЗ, у који ће бити уграђени у међувремену предложени амандмани.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари